Καλημέρα από τον Aριστομένη

.jpgΕυχαριστούμε για την φιλοξενία το 17ο Δημοτικό Σχολείο Καλαμάτας!

Καλό καλοκαίρι σε όλους τους συναδέλφους!

Πατήστε εδώ

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καλημέρα από τον Aριστομένη

Τηλεδιάσκεψη-Ενημέρωση για τον αυτισμό

Την Παρασκευή 2 Απριλίου – Παγκόσμια Ημέρα ενημέρωσης για τον Αυτισμό, η Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεις του σχολείου μας είχαν μια εποικοδομητική τηλεδιάσκεψη με το Κέντρο Ημέρας Νομού Μεσσηνίας. Κέντρο που απευθύνεται σε παιδιά και εφήβους, τα οποία είναι ενταγμένα σε σχολικό περιβάλλον και χρειάζονται παράλληλες θεραπευτικές παρεμβάσεις. Η Μαρία Σταματοπούλου, κοινωνική λειτουργός, η Κερασία Μουράτη, γυμνάστρια ειδικής αγωγής και η Τρισεύγενη Γεωργοπούλου, γυμνάστρια ειδικής αγωγής ενημέρωσαν τους μαθητές/μαθήτριες του σχολείου μας για τον αυτισμό και για τα βήματα που πρέπει να γίνουν για την ομαλή ένταξη αυτών των παιδιών στην κοινωνία. Οι εκπαιδευτικοί από το Κέντρο Ημέρας μάς έδωσαν να καταλάβουμε ότι δεν πρέπει να φοβόμαστε και ότι η σωστή ενημέρωση είναι το παν ώστε αυτά τα παιδιά να ενταχθούν στην κοινωνία μας. Μερικά άτομα με αυτισμό παρουσιάζουν εξαιρετικές ικανότητες και διαπρέπουν στη μουσική, τα μαθηματικά ή τις τέχνες. Τέλος, μας ενημέρωσαν ότι η έγκαιρη διάγνωση επιτρέπει να γίνει πρόωρη  παρέμβαση, που θα έχει ως αποτέλεσμα μεγαλύτερο όφελος για το παιδί. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στους εκπαιδευτικούς αυτού του Κέντρου για τον ρόλο που επιτελούν.

Ο Δ/ντής του Σχολείου

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τηλεδιάσκεψη-Ενημέρωση για τον αυτισμό

Έναρξη σχολικής χρονιάς

Τα σχολεία θα ανοίξουν τη Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου 2020. Οι μαθητές θα προσέλθουν στο σχολείο  στις 8.15 φορώντας μάσκες κι ο Αγιασμός θα γίνει στις 10.45. Κατά την παραμονή των μαθητών στο σχολείο θα ακολουθήσει από τους εκπαιδευτικούς προς τα παιδιά ενημέρωση για θέματα πρόληψης κι αντιμετώπισης του COVID 19, θα παραλάβουν τα βιβλία τους και θα αποχωρήσουν μετά τον Αγιασμό.

Καλή σχολική χρονιά σε όλους.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Έναρξη σχολικής χρονιάς

Μια χρονιά με … Ιστορία

Τα παιδιά  της ΣΤ΄ Τάξης θα γνωρίσουν από μια διαφορετική οπτική γωνιά την Επανάσταση του 1821 στον τόπο τους.Dscn4461

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μια χρονιά με … Ιστορία