Πρωτόκολλα πανδημίας 2021-2022

Τη φετινή σχολική χρονιά οι μαθητές πρέπει να έρχονται στο σχολείο με μάσκες.

Επίσης πρέπει να έχουν ένα από τα παρακάτω:

• Πιστοποιητικό εμβολιασμού
  • Πιστοποιητικό νόσησης τελευταίου εξαμήνου
  • Self test

Νέα σχολική χρονιά

Σας εύχομαι Καλή Σχολική χρονιά με υγεία.

Ο Αγιασμός θα γίνει τη Δευτέρα 13/9 στις 9:30. Στη συνέχεια θα μοπιραστούν τα βιβλία στους μαθητές.

Αποστολή στην Πίζα

Την εβδομάδα από 8/10 έως και 13/10 αντιπροσωπεία του σχολείου μας αποτελούμενοι από τρεις καθηγητές θα επισκεφθεί το σχολείο G. MATTEOTI  στην Πίζα της Ιταλίας. Η συνάτηση γίνεται στο πλαίσιο του προγράμματος Comenius που συμμετέχουμε για δεύτερη χρονιά. Στη συνάτηση αυτή θα γίνει προγραμματισμός των δράσεων της φετινής χρονιάς. Επίσης το πρόγραμμα περιλαμβάνει ξενάγηση στο σχολείο και στη γύρω περιοχή και επισκέψεις σε μέρη με οικολογικό ενδιαφέρον. Προβλέπεται επίσης η “εκ του σύνεγγυς” γνωριμία με την ιταλική κουζίνα, καθώς στο σχολείο λειτουργεί σχολή μαγείρων και έχει διοργανωθεί παρουσίαση του τρόπου παρασκεής παραδοσιακών ιταλικών γεύσεων.

Δραστηριότητες 13/2 – 17/2

Τη Δευτέρα 13/2 στο πλαίσιο του μαθήματος του Επαγγελμτικού Προσανατολισμού η Γ Γυμνασίου επισκέφθηκε τα Τεχνικά Λύκεια της πόλης μας. Οι μαθητές ενημερώθηκαν για τις επαγγελματικές προοπτικές που προσφέρει το Τεχνικό Λύκειο και ξεναγήθηκαν στα εργαστήρια του ΣΕΚ.

Την Πέμπτη 16/2 τις δύο τελευτάιες ώρες αναβίωσε στο σχολείο μας το έθιμο της Τσικνοπέμπτης. Οι μαθητές παρήγγειλαν ψητά τα οποία κατανάλωσαν στα τμήματά τους.

Την Παρασκευή 17/2 αντιπροσωπεία μαθητών και καθηγητών παρακολούθησε τη Θεία Λειτουργία προς τιμήν του πολιούχου της πόλης μας Αγίου Θεοδώρου στον Ιερό Ναό Παναγίας Χρυσομαλλούσας.

Καλημέρα κόσμε!

Καλωσήρθατε στο Blogs.sch.gr. Αυτή είναι η πρώτη σας δημοσίευση. Αλλάξτε την ή διαγράψτε την και αρχίστε το “Ιστολογείν”!