Στο μάθημα της Πληροφορικής

Στο μάθημα της Πληροφορικής μαθαίνουμε πολλά και ενδιαφέροντα πράγματα. Είναι πολύ χρήσιμο που υπάρχει ένα τέτοιο μάθημα στη ελεύθερη εκπαίδευση γιατί η γνώση υπολογιστών είναι απαραίτητη στις μέρες μας και μας δίνει καλύτερες ευκαιρίες για δουλειά στο μέλλον.

Η πληροφορική στην Β’ γυμνασίου ασχολείται με τον υπολογιστή σαν ένα ενιαίο σύστημα. Στην Α’ γυμνασίου μάθαμε κάποια εισαγωγικά αλλά για όσους πάνε Β’ πια θα έχουν μάθει καλύτερα τον υπολογιστή και στην Γ΄γυμνασίου θα ασχοληθούμε με τον προγραμματισμό. Βέβαια στον γυμνάσιο δεν θα μάθουμε με δεξιοτεχνιά την τέχνη των υπολογιστών. Όπως άλλοστε μας πληροφορεί και η Βικιπαίδεια : ”Στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση έχουμε βασικές έννοιες της πληροφορικής σε εισαγωγικό επίπεδο, από κοινού με απλές δεξιότητες χρήσης ηλεκτρονικών υπολογιστών και ΤΠΕ που διδάσκονται καθ’ όλη τη διάρκεια του Γυμνασίου(από το 1993 κι έπειτα).”

Αν κάποιος θα ήθελε να ασχοληθεί επαγγελματικά με τον κλάδο της πληροφορικής θα πρέπει να ξέρει:” Στο επίπεδο ανώτατης εκπαίδευσης, τα πανεπιστημιακά τμήματα με τίτλους όπως «Επιστήμης Υπολογιστών», «Πληροφορικής», «Μηχανικών Πληροφορικής» κλπ. έχουν παρόμοιο πρόγραμμα σπουδών, μπορεί όμως να εντάσσονται σε διαφορετικές σχολές (τετραετούς φοίτησης Θετικών Επιστημών, τετραετούς φοίτησης Οικονομικών ή πενταετούς φοίτησης Πολυτεχνεία). Ορισμένα από τα ανωτέρω τμήματα έχουν περισσότερο διακλαδικό χαρακτήρα, όπως π.χ. τα τμήματα «Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και Πληροφορικής» τα οποία εστιάζουν στην τομή πληροφορικής και ηλεκτρονικής μηχανικής, τα τμήματα «Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών» ή «Μηχανικών Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών» τα οποία εστιάζουν στην τομή πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών κοκ. Τα τμήματα σε σχολές Οικονομικών (με τίτλους όπως «Εφαρμοσμένης Πληροφορικής») συνήθως δίνουν έμφαση στα πληροφοριακά συστήματα, επικεντρώνοντας στην ανάπτυξη και εφαρμογή προϊόντων πληροφορικής για την αντιμετώπιση επιχειρηματικών αναγκών, με βάση ένα υβριδικό πρόγραμμα σπουδών μεταξύ πληροφορικής και οικονομικών”

Για αυτό καλό θα ήταν να δώσουμε βάση στο μάθημα των υπολογιστών και αν θέλουμε να ασχοληθούμε και στο μέλλον με αυτό.

-Στέλλα

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Στο μάθημα της Πληροφορικής

Καλημέρα κόσμε!