Απρ 16

Επίσκεψη μαθητών της Β Λυκείου του 15ου ΓΕΛ στη μονάδα βιολογικού καθαρισμού《ΑΙΝΕΙΑ》

Οι μαθητές της Β Λυκείου του 15ου ΓΕΛ Θεσσαλονίκης υλοποίησαν, στα πλαίσια του μαθήματος της Χημείας Β Λυκείου, διδακτική επίσκεψη, τη Δευτέρα 11/4/2016, στη μονάδα βιολογικού καθαρισμού 《ΑΙΝΕΙΑ》, στο Αγγελοχώρι Θεσσαλονίκης.

1η 11-4-2016 Επίσκεψη στη μονάδα βιολογικού καθαρισμού《ΑΙΝΕΙΑ》15ο ΓΕΛ Θεσσαλονίκης (8) -2η 11-4-2016 Επίσκεψη στη μονάδα βιολογικού καθαρισμού《ΑΙΝΕΙΑ》15ο ΓΕΛ Θεσσαλονίκης (12) -

Αρχικά έγινε ενημέρωση από τους υπεύθυνους επιστήμονες σχετικά με τον τρόπο λειτουργίας της μονάδας και εξηγήθηκε ο τρόπος λειτουργίας της μονάδας παραγωγής βιοαερίου. Το καύσιμο αυτό αέριο μίγμα που παράγεται καίγεται και η ενέργεια που παράγεται χρησιμοποιείται προς το παρόν για τις ανάγκες της μονάδας.

Στη συνέχεια οι μαθητές ξεναγήθηκαν στο χημικό εργαστήριο της μονάδας, όπου έγινε ενημέρωση από τις χημικούς της μονάδας, σχετικά με τους εργαστηριακούς ελέγχους που πραγματοποιούν και στις εγκαταστάσεις της μονάδας《ΑΙΝΕΙΑ》.

Συνοδοί καθηγητές: Γεώργιος Μεταλλίδης, Στυλιανή Χατζάρα, Ευάγγελος Χισίρογλου