Μαρ 15

Συμμετοχή του 15ου ΓΕΛ Θεσσαλονίκης στη δράση του ΕΚΦΕ Σερρών “Ημέρα Αστρονομίας”

Κάτω από (Δράσεις) από στις 20-03-2015

Οι μαθητές της Α Τάξης του 15ου ΓΕΛ Θεσσαλονίκης συμμετείχαν, την Παρασκευή 20/3/2015, στη δράση του ΕΚΦΕ Σερρών “Ημέρα Αστρονομίας”, που περιλάμβανε το Πείραμα του Ερατοσθένη και την παρατήρηση της Έκλειψης του Ήλιου. Στη δράση αυτή συμμετείχαν συνολικά 45 σχολεία από όλη την Ελλάδα.

ekfe_serron_imera_astronomias_1

Πείραμα Ερατοσθένη

Ο Ερατοσθένης, ο οποίος ήταν αρχαίος Έλληνας Μαθηματικός και Γεωγράφος, Διευθυντής της Βιβλιοθήκης της Αλεξάνδρειας, έζησε τον 3ο αιώνα π.Χ. και ήταν ο εμπνευστής ενός απλού πειράματος με το οποίο μέτρησε την ακτίνα και την περίμετρο της Γης με τα πολύ απλά μέσα της εποχής.  Οι μαθητές μέτρησαν για το σκοπό αυτό το μήκος ενός αντικειμένου και της σκιάς του, ακριβώς την ώρα που ο ήλιος βρισκόταν στο ζενίθ, την ημέρα της Εαρινής Ισημερίας, όπως το σκέφτηκε ο Ερατοσθένης, πριν από  22 αιώνες.

ekfe_serron_imera_astronomias_2

20-3-2015_15o_gel_thess_eratosthenis_experiment_1

20-3-2015_15o_gel_thess_eratosthenis_experiment_2Μετά την επεξεργασία των αποτελεσμάτων υπολογίσθηκε η περίμετρος και η ακτίνα της Γης με ποσοστό σφάλματος μόλις 0,5%!

ekfe_serron_imera_astronomias_4

Έκλειψη  Ήλιου

Η έκλειψη του Ήλιου, που συνέβη στις 20/3/2015, λόγω της θέσης της σελήνης ανάμεσα στη Γη και στον Ήλιο, ήταν μερική στη χώρα μας, με ποσοστό κάλυψης μέχρι 39%. Η έκλειψη ήταν ολική μόνο σε κάποιες περιοχές του Βόρειου Ατλαντικού.

20-3-2015_15o_gel_thess_solar_eclipse

Οι μαθητές παρακολούθησαν την ολική έκλειψη του Ήλιου, σε όλη τη διάρκειά της, από ηλιακό τηλεσκόπιο που ήταν τοποθετημένο στα Νησιά Σβάλμπαρντ, στο Βόρειο Ατλαντικό και μετέδιδε εικόνα σε πραγματικό χρόνο.

Archipelago_Svalbard

20-3-2015_15o_gel_thess_solar_eclipse_1

Τα αποτελέσματα, καθώς και φωτογραφικό υλικό από τη δράση στάλθηκαν στο ΕΚΦΕ Σερρών για δημοσίευση.

Σημείωση: Οι δραστηριότητες υλοποιήθηκαν στο εσωτερικό του σχολικού κτιρίου, μετά τη σχετική απόφαση του Y.ΠΟ.ΠΑΙ.Θ/ΤΜΗΜΑΤΑ Γ’ ΜΑΘΗΤΙΚΗΣ ΜΕΡΙΜΝΑΣ & ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΖΩΗΣ/ Φ.7/614/46510/Δ1/19-03-2015.

Επιμέλεια κειμένου: Στυλιανή Χατζάρα, Καθηγήτρια 15ου ΓΕΛ Θεσσαλονίκης