Ιούν 13

ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ, ΚΑΙΝΟΤΟΜΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ – ΠΕ04 – 2012-13

Κάτω από (Γενικά) από στις 25-06-2013

« Οι καθηγητές Φυσικών Επιστημών δημιουργούν και προτείνουν »

Το σχολείο μας συμμετείχε σε ημερίδα παρουσίασης προγραμμάτων και καινοτόμων πρακτικών, κατά το σχολικό έτος 2012-13, των Εκπαιδευτικών Φυσικών Επιστημών της Περιφερειακής Ενότητας Σερρών. Η ημερίδα διοργανώθηκε από τη σχολική σύμβουλο Φυσικών Επιστημών κα Αικατερίνη Μπεζεργιαννίδου, στόχευε στη διάχυση καλών πρακτικών μεταξύ των εκπαιδευτικών και πραγματοποιήθηκε την  Πέμπτη 20-6-2013 στο 4ο Γυμνάσιο Σερρών.

Το σχολείο μας εκπροσωπήθηκε από την Αγκαθίδου Σταυρούλα, Μαθηματικό, τον Σκαρογιάννη Γεώργιο, Φυσικό και την Χατζάρα Στυλιανή, Χημικό, Βιολόγο. Οι εργασίες που παρουσιάστηκαν ήταν

1. «Συμμετοχή στον Προκριματικό Διαγωνισμό της Ευρωπαϊκής Ολυμπιάδας Επιστημών (EUSO) 2013, που οργάνωσε το ΕΚΦΕ Σερρών»

2. «Συμμετοχή σε πρόγραμμα του Πανεπιστημίου Stanford για τον υπολογισμό του Ανθρακικού Αποτυπώματος και ανταλλαγή αποτελεσμάτων με Ευρωπαϊκά Σχολεία»

3. «Διαθεματική εργασία στο μάθημα της Χημείας και των Μαθηματικών με θέμα: Το πόσιμο νερό της περιοχής μας»

Οι παρουσιάσεις των εργασιών βρίσκονται σε αυτή τη διεύθυνση.

draseis