myBlog

TeachingBlogs.sch.gr site by chari

Γλωσσάρι όρων για τη Λογοτεχνία

Αναπαράσταση
Είναι η «κατασκευή» μιας πραγματικότητας. Όταν γίνεται ένας φόνος, αυτό αποτελεί ένα αδιαμφισβήτητο γεγονός, γιατί έχει θύμα και θύτη. Όταν όμως απαιτείται να γίνει αναπαράσταση του εγκλήματος (στις αίθουσες του δικαστηρίου ή το αστυνομικό τμήμα), τότε δεν συντελείται ένας δεύτερος φόνος, αλλά επαναλαμβάνεται το συμβάν, όπως περίπου έγινε• είναι σαν να το βλέπουμε. Αυτό το «σαν» είναι η αναπαράσταση στην τέχνη. Στη λογοτεχνία δεχόμαστε αυτό το «σαν», δεχόμαστε, δηλαδή, τη σύμβαση ότι διαβάζουμε μία κατασκευή μέσα από τα μάτια του/ της συγγραφέα• αυτός/ή επέλεξε συγκεκριμένα στοιχεία από την πραγματικότητα μέσα από μια συγκεκριμένη φιλοσοφική θεώρηση και στάση ζωής, για να αποδώσει αυτό που πιστεύει ότι συνέβη. Διαβάστε όλο το άρθρο »

Κειμενικοί Δείκτες

Ορθολογισμός και Εμπειρισμός

Φεβ 20228

Δύο φιλόσοφοι, δύο κόσμοι, δύο θεωρίες

Φεβ 20224

Η Σχολή των Αθηνών
1024px The School of Athens by Raffaello Sanzio da Urbino

Ο κόσμος των Ιδεών (Πλάτωνας) και ο κόσμος των αισθητών πραγμάτων (Αριστοτέλης)
Πλάτωνας
Για τον Πλάτωνα ο αισθητός κόσμος είναι μία πλάνη. Η πραγματικότητα βρίσκεται κάπου αλλού, στον υπεραισθητό κόσμο των ιδεών. Για το λόγο αυτό στην εικόνα παρουσιάζεται να δείχνει με το χέρι προς τον ουρανό.

Αριστοτέλης
Η λογική του Αριστοτέλη δεν του επιτρέπει να δεχθεί ως πραγματικότητα έναν κόσμο απρόσιτο στις αισθήσεις. Γι’ αυτόν η πραγματικότητα είναι ενσωματωμένη στον αισθητό κόσμο.Για το λόγο αυτό απεικονίζεται να δείχνει με το χέρι προς τη γη.

Η τιμή και το χρήμα

Μάι 201619

Η ταινία της Τώνιας Μαρκετάκη παραγωγής 1984 βασίζεται στο έργο του Κωνσταντίνου Θεοτόκη Η τιμή και το χρήμα.

Διαβάστε το κείμενο

Το Αμάρτημα της μητρός μου

Μάι 201619

Διαβάστε το κείμενο του Γ. Βιζυηνού.

Παρακολουθήστε ραδιοφωνική διασκευή του έργου

Πανελλαδικές Εξετάσεις 2016- Νεοελληνική Γλώσσα

Social-Media-4-

ΚΕΙΜΕΝΟ

Η φιλία

Η φιλία, δώρο ακριβό και ευτύχημα σπάνιο, έχει πανάρχαιους τίτλους ευγένειας. Την εχάρηκαν άνθρωποι εκλεκτοί, σε όλα τα γεωγραφικά και τα ιστορικά πλάτη της οικουμένης, και την εγκωμίασαν ποιητές, σοφοί, πολιτικοί με τον τρόπο του ο καθένας, αλλά όλοι με την ίδια συγκίνηση. Άλλωστε, εκτός από την καταγωγή της λέξης (που είναι κατευθείαν παράγωγο του κύριου για την «αγάπη» ρήματος: φιλείν), και μόνο το γεγονός ότι, για να τονίσουμε την εκτίμηση και την εμπιστοσύνη μας προς τα πιο οικεία μας πρόσωπα, δηλώνουμε ότι τους θεωρούμε «φίλους», μαρτυρεί πόσο ψηλά η κοινή συνείδηση τοποθετεί τη φιλία. Διαβάστε όλο το άρθρο »

Βιομηχανική Επανάσταση

Δεκ 20159

Δεκ 20157

exetaseis_askoumenwn

Αύριο Τρίτη 6-12-2015 στις 11.30 στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας θα γίνει ενημέρωση των μαθητών/-τριών του σχολείου μας σχετικά με το νέο σύστημα εισαγωγής στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση.

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ PROJECT

Ιαν 201216

Την Τετάρτη 25 Ιανουαρίου 2012 θα γίνει η παρουσίαση των project των μαθητών της Α΄ Τάξης του ΓΕΛ ΝΙΓΡΙΤΑΣ στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του Σχολείου μας. Έναρξη της εκδήλωσης στις 11.00 π.μ.

« Παλιότερα άρθρα