10 ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΚΑΙ ΕΦΗΒΩΝ

Ποια είναι λοιπόν τα σημαντικά βήματα που πρέπει να ακολουθήσω;

• Να υπάρχουν 5-6 γεύματα κατά τη διάρκεια της ημέρας (πρωινό, δεκατιανό, μεσημεριανό, απογευματινό, βραδινό).
  • Ένα πλήρες πρωινό γεύμα είναι γάλα με δημητριακά και φρούτο ή τοστ με τυρί και χυμό ή γιαούρτι με δημητριακά και φρούτο. Τα γαλακτοκομικά (γάλα, γιαούρτι, τυρί) θα πρέπει να καταναλώνονται και σε άλλα γεύματα της ημέρας εκτός του πρωινού για την επαρκή πρόσληψη ασβεστίου καθημερινά.
  • Το ψωμί και τα δημητριακά να είναι ολικής άλεσης.
  • Επαρκή πρόσληψη φρούτων – χυμών κατά τη διάρκεια της ημέρας (τα φρούτα έχουν περισσότερες φυτικές ίνες από τους χυμούς).
  • Επαρκή πρόσληψη λαχανικών καθημερινά σε μεσημεριανό και βραδινό γεύμα (σαλάτες, λαχανικά σε σάντουιτς, μαγειρευτά λαχανικά).
  • Εκτός από το κρέας, τα ψάρια και τα όσπρια είναι απαραίτητα τρόφιμα εβδομαδιαία.
  • Περιορισμός του αλατιού στο φαγητό.
  • Τρόφιμα όπως κρουασάν, τυρόπιτες, πίτες με γύρο, κρέπες, πάστες, τούρτες να μην αποτελούν συχνή συνήθεια.
  • Επαρκή πρόσληψη νερού κατά τη διάρκεια της ημέρας.
  • Και βεβαίως να μην ξεχνάμε τη φυσική δραστηριότητα – άσκηση στο σχολείο ή και σε εξωσχολικές δραστηριότητες.