Wordle: New Class

Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα στο ΓΕΛ Μαργαριτίου

images (4)

Εισαγωγή – Περιγραφή Προγράμματος

Στο σχολείο μας τη σχολική χρονιά 2010-11 αποφασίσαμε να ασχοληθούμε με το θέμα Δασικά Οικοσυστήματα, στα πλαίσια της περιβαλλοντικής εκπαίδευσης. Συγκροτήθηκε λοιπόν μια ομάδα μαθητών από το τμήμα Β2 της Β΄Λυκείου, οι οποίοι με τη βοήθεια της συντονίστριας καθηγήτριας Κουμπή Σοφίας ΠΕ06, συνέλεξαν πολύτιμες πληροφορίες.

Οι στόχοι του προγράμματος ήταν:

• ƒΝα αποκτήσουν βασικές γνώσεις για τη δοµή και τη λειτουργία του δασικού οικοσυστήµατος.
  •  Να κατανοήσουν τη  µεγάλη προσφορά και αξία του δάσους για τον άνθρωπο,  την ποιότητα της ζωής του και την οικολογική ισορροπία του πλανήτη.
  •  Να γνωρίσουν την κατανοµή και εξάπλωση των δασών στην Ελλάδα.
  • Να αντιληφθούν τους κινδύνους που απειλούν το δάσος, να διαπιστώσουν τις δυνατότητες πρόληψης και παρέµβασης για την προστασία του και να ευαισθητοποιηθούν ώστε να αναλαµβάνουν σχετικές δράσεις, ξεκινώντας από το δικό τους τόπο.
  • Να αναπτύξουν δεξιότητες για παρατήρηση,  καταγραφή, σύγκριση,  ταξινόµηση στοιχείων για τη ζωή στα δασικά οικοσυστήµατα.
  • Να αναπτύξουν την οµαδοσυνεργατικότητα και την επικοινωνία.
Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Δασικά Οικοσυστήματα

Καλημέρα κόσμε!