Χρόνια Καλά σε ολόκληρη την Εκπαιδευτική μας Κοινότητα

Εύχομαι σε όλους ένα 2013 γεμάτο με αγάπη και ανθρωπιά.

Ετικέτες:

Καλή σχολική χρονιά, Η Εστία Γνώσης της Χαλκίδας και… ένα quiz Μαθηματικών

Ξεκινήσαμε και φέτος και είναι καιρός να ενεργοποιήσουμε και πάλι το μαθητικά  μας ιστολόγια , τις ομάδες μας (πρέπει να είστε μέλη της ομάδας και συνδεδεμμένοι με τα στοιχεία του μαθητικού σας λογαριασμού για να τις δείτε) και το ιστολόγιο συνεργασίας σχολείων. Ευχόμαστε καλή πρόοδο σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες και από την πλευρά του 2ου Γυμνασίου Χαλκίδας, σας ενημερώνουμε για τα παρακάτω θέματα.

Θέμα 1ο) Επικοινωνία μαθητών

Οι μαθητές της Τρίτης Γυμνασίου ζητάνε να επικοινωνήσουν με τους μαθητές από τα συνεργαζόμενα σχολεία, οπότε όποιοι μαθητές θέλουν ας εκμεταλλευτούν το ιστολόγιο συνεργασίας σχολείων, τις αναρτήσεις του καθώς και τον χώρο συζήτησης στην αντίστοιχη ομάδα.

Θέμα 2ο) Εστία Γνώσης

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι τα τμήματα της Τρίτης Γυμνασίου θα επισκεφτούν την Εστία Γνώσης της πόλης μας στις 8 στις 9 και στις 14 Νοεμβρίου. Με την ευκαιρία αυτή καλούμε τα μακρινά σχολεία να πάρουν μέρος  σε τηλεδιάσκεψη που θα γίνει κατά την επίσκεψή των δικών μας μαθητών στην Εστία Γνώσης. Αν μπορείτε να υποστηρίξετε τηλεδιάσκεψη και μπορείτε να το οργανώσετε, επισκεφτείτε την σχετική σελίδα της Τηλεστίας και συμπληρώστε σχετική αίτηση. Αν πάλι δεν είναι βολικές για εσάς οι παραπάνω ημερομηνίες, μπορείτε να ζητήσετε νέες. Τα σχολεία που είναι κοντά στη Χαλκίδα, θα μπορούσαν να οργανώσουν εκπαιδευτική ημερήσια εκδρομή με περιήγηση στην πόλη και στην Εστία Γνώσης.

Θέμα 3ο) Quiz στα μαθηματικά!

Διαβάστε το quiz που δίνω παρακάτω αλλά κάντε κλικ εδώ για να μεταβείτε στο ιστολόγιο του σχολείου μας και με σχόλιο να αφήσετε την απάντησή σας. Ως το τέλος της χρονιάς θα έχετε κερδίσει πολλά τόσο από τα μαθηματικά όσο και από την χρήση των ιστολογίων, των ομάδων κτλ.

Μαθηματική Γωνιά

Το quiz των μαθηματικών: θέμα 1ο

Πρόβλημα (ΗΠΑ 2003)

Ο δείκτης της βενζίνης στο ταμπλό ενός αυτοκινήτου δείχνει ότι το ρεζερβουάρ είναι γεμάτο κατά το 1/8. Ο οδηγός βάζει 15 λίτρα βενζίνη και βλέπει ότι τώρα το ρεζερβουάρ είναι κατά τα 3/4 γεμάτο.

Πόσα λίτρα πρέπει να βάλει ακόμα για να γεμίσει το ρεζερβουάρ;

Αλεξίου Ιωάννης

Μαθηματικός

Αυτά για αρχή και περιμένουμε ανταπόκριση από τα σχολεία που ήδη συμμετέχουν σε αυτό το ιστολόγιο αλλά και από όποιο άλλο σχολείο επιθυμεί!

Καλή σχολική χρονιά σε όλους, γονείς, εκπαιδευτικούς και μαθητές!

Ετικέτες: , , ,

Ο ΕΑΥΤΟΣ ΜΟΥ!!!!!!

Τα όνομα  μου είναι Ηλίας και είμαι 12 χρονών. Πάω στο 2ο γυμνάσιο Χαλκίδας  Α’  τάξη. Μου αρέσουν τα πάρτι και οι εκδηλώσεις  όπως αποκριές κ.α. γιατί έχουν φαγητά  και φυσικά  διασκεδάζω με τους  φίλους μου.

Αυτό που μου αρέσει να κάνω είναι να τραγουδάω. Η αγαπημένη μου τραγουδίστρια είναι η  LADY GAGA. Είμαι fan της!

Επίσης μου αρέσει να παίζω βόλεϊ και μπάσκετ, αλλά μου αρέσει να τα παρακολουθώ  είτε στην τηλεόραση είτε από κοντά.

Να  προσθέσω ότι μου αρέσουν και τα σκυλάκια!!!!!!!!!!!!

Ηλίας Γ.

ΕΓΩ ΚΑΙ Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΜΟΥ!!!

Με λένε Αγγελική και είμαι 12 χρονών. Είμαι μαθήτρια του 2ου Γυμνασίου Χαλκίδας και πάω στην Α’ Γυμνασίου και το πολυαγαπημένο μου τμήμα είναι το Α1!!! Mένω στην Χαλκίδα. Το χόμπι μου είναι η ζωγραφική. Επίσης λατρεύω το volley και τα ζώα.

Γενικώς είμαι ένα  πολύ ζωόφιλο άτομο και έχω πολλά ζώα στο σπίτι μου.  Όταν μεγαλώσω θα  ήθελα να γίνω ένας σπουδαίος  Κτηνίατρος. Το έχω βάλει στόχο!!! Επιπλέον μου αρέσουν το ποδήλατο, η κολύμβηση  και το να παίζω ρακέτες!!!!  Αυτά είναι τα ποιο σημαντικά πράγματα που  χρειάζεται να ξέρεις για εμένα. Αν με γνωρίσεις σίγουρα θα με αγαπήσεις.

Αυτά για έμενα, Αγγελική.

MYSELF!

Hello everyone,

My name is Alexis, I am 12 years old and I live at the beautiful city of Halkida!

I like so much to play basketball and football.

I have one sister. Her name is Melina and she is 6 years old.

Some weekends I meet with my friends and we play basketball or football.

My favorite hobby is graffiti. I like to do sketches on papers.

That’s me!

Please comment!

Καλή χρονιά

Από το 490 Γυμνάσιο Αθήνας σας ευχόμαστε:

Special olympics: υποδοχή της Ολυμπιακής φλόγας στο Γαλαξίδι

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ !!

ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ

ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗ

ΤΟ ΦΩΣ ΤΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΗΣ

ΝΑ ΓΕΜΙΣΕΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΑΣ

ΥΓ. Για τους “ανήσυχους μαθητές” που θέλουν να μάθουν πώς υπολογίζεται η ημερομηνία του Πάσχα μπορούν να ρίξουν μια ματιά σε σχετικό άρθρο στο blog μου.

ΠΕΙΤΕ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ ΠΑΙΔΙΩΝ

ΕΛΙΖΑ

ΣΠΟΤ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗΣ ΠΑΙΔΙΩΝ.
ΚΑΝΤΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΚΑΚΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ.

ΠΑΡΤΕ ΤΗΛ ΣΤΟ ΕΛΙΖΑ … 115 25 … ΤΩΡΑ … ΟΧΙ ΑΥΡΙΟ

Ενδοσχολική βία: Μίλα … ΜΗ φοβάσαι !!

Δείτε ένα τηλεοπτικό σποτ σχετικά με την ενδοσχολική βία. Το παρουσιάζει ο Αντώνης Κανάκης:

Σχετικό βίντεο:

Σχετικό άρθρο: 116-111: “Μη σηκώνεις μόνος σου το βάρος. Σήκωσε το ακουστικό σου”

Ένα από τα πιο υπέροχα βίντεο του National Geographic

Μια νεαρή λεοπάρδαλη σκοτώνει έναν ανυποψίαστο μπαμπουίνο, αλλά ποτέ δεν περίμενε τι θα έβρισκε μετά μπροστά της. Ένα από τα πιο όμορφα βίντεο που έχετε δει.