Το σχολείο μου

Το σχολείο μου είναι το Δημοτικό Σχολείο Φούρνων Κορσεών. Βρίσκεται μέσα στο χωριό, κοντά στο δημαρχείο, 50 μέτρα από τη θάλασσα.

Έχει δύο κτίρια. Το ένα είναι παλιό κτίσμα και ήταν το παλιό δημοτικό σχολείο, μέσα σε τρεις αίθουσες. Το καινούριο κτίσμα έχει 5 αίθουσες. Η μια είναι αίθουσα γυμναστικής και ή άλλη αίθουσα πληροφορικής.  Επίσης στο νέο κτίσμα, είναι και το γραφείο των δασκάλων. Και τα δύο κτίρια έχουν αυλές, που ενώνονται με σκάλες. Στη μεγάλη αυλή κάνουμε το διάλειμμα και τη γυμναστική. Έχει μπασκέτες και τέρματα. Έχουμε και σχολικό κήπο, που γεμίζουμε χειμώνα καλοκαίρι με φυτά.

Στο σχολείο μας λειτουργούν 6 τάξεις. Εμείς πηγαίνουμε στην Ε΄ τάξη , που βρίσκεται στο καινούριο κτίριο. Η τάξη μας μάς αρέσει, αν και είναι λίγο μικρή. Βέβαια είμαστε και εμείς λίγοι. Είμαστε τέσσερεις.  Έχουμε τον δάσκαλό μας -τον κύριο Βασίλη-, γυμνάστρια , Αγγλικό και Γερμανικό. Δυστυχώς δεν έχουμε ακόμα μουσικό, εικαστικό, θεατρολόγο και πληροφορικό.

Το σχολείο μας αρέσει. Είναι η ασχολία μας, αλλιώς δεν θα είχαμε τι να κάνουμε. Εδώ γνωρίσαμε τους περισσότερους φίλους μας. Μαθαίνουμε σχεδόν τα πάντα. Δεν μας αρέσει που ξυπνάμε νωρίς και μερικές φορές έχουμε πολλά μαθήματα.

Το σχολείο το αγαπάμε , είναι σαν το δεύτερο σπίτι μας.