Ενσωμάτωση βίντεο από YouTube και παρουσίασης από SlideShare

Κι αυτό είναι ένα άρθρο στα πλαίσια ενός σεμιναρίου για ενσωμάτωση

• βίντεο από το youtube
  • παρουσίασης από το slideshare.net

…………………………………………………………………………………………………….

Το Σύμπαν είναι ένας χώρος που μας μαγεύει.  Η δημιουργία, η εξέλιξη και ο θάνατος του σύμπαντος, των άστρων, του ηλιακού μας συστήματος είναι θέματα με τα οποία έχουν ασχοληθεί οι μυθολογίες, οι θρησκείες, η επιστήμη.  Παρακάτω (στα πλαίσια μιας άσκησης) ενσωματώθηκαν δύο βίντεο από το YouTube (ένα για το ηλιακό μας σύστημα και ένα για τους supernove ή αλλιώς υπερκαινοφανείς αστέρες) και μια παρουσίαση από το Slideshare που ανέβασαν μαθητές και μαθήτριες της Β’ τάξης του 6ου Γενικού Λυκείου Βόλου για τους αστερισμούς και τη μυθολογία.

Σχετικά με Χρήστος Μπαμπάτσικος

Εχω τελειώσει το Χημικό Τμήμα του ΑΠΘ το 1982.  Στο εργαστήριο Βιοχημείας του ίδιου τμήματος εκπόνησα την διδακτορική μου διατριβή (1993-1998) με θέμα απομόνωση 3 κινασών καζεϊνης τύπου Ι και μιας τύπου ΙΙ και μελέτη των ιδιοτήτων αυτών.  Ειμαι συν-συγγραφέας (με τον καθηγητή Κυριακίδη Δημ.) δύο βιβλίων με θέματα την Προέλευση της Ζωής και την Γήρανση και Μακροζωία.  Τώρα είμαι Διευθυντής στο 1ο Γυμνάσιο Εχεδώρου (Γυμνάσιο Σίνδου).

Κατηγορίες: γενικά - επιστημονικά. Ετικέτες: . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.