Οι κινητές συσκευές στο σχολείο

Τα σχολεία πρέπει να είναι ανοιχτά  στις καινοτομίες της  τεχνολογίας που υποστηρίζουν  την επικοινωνία, τη συνεργασία, την ομαδοσυνεργατική μάθηση, την αυτενέργεια ,την ανακάλυψη της γνώσης και τη διάχυσή της.  Η χρήση των κινητών  συσκευών στο μάθημα ( tablets, τηλέφωνα) είναι το μέλλον της εκπαίδευσης.

Αναμφισβήτητα υπάρχουν πολλά θετικά. Δε χρειάζεται μετακίνηση σε εργαστήριο , άρα κερδίζεται χρόνος και χώρος. Ο κάθε μαθητής έχει μπροστά του το υλικό με το οποίο αλληλεπιδρά. Μπορεί να αποθηκεύσει  την εργασία του στην κινητή συσκευή ή να την διαμοιραστεί  ασύρματα με τους συμμαθητές αλλά και με τον καθηγητή. Προσφέρεται ιδανικά και για ασύγχρονη εκπαίδευση.

Σίγουρα δεν είναι εύκολο ένα τέτοιο εγχείρημα τη στιγμή που τα σχολεία δε διαθέτουν καν εξοπλισμένα εργαστήρια PC. Υπάρχει κίνδυνος οι μαθητές να χρησιμοποιούν τη συσκευή  για να παίξουν, ή ακόμη και να βιντεοσκοπήσουν το μάθημα και να δημοσιεύσουν φωτογραφίες, βίντεο κ.α. Ο εκπαιδευτικός θα πρέπει να έχει καλό  έλεγχο όλης της τάξης ή στην καλύτερη περίπτωση να υποστηρίζεται από έναν άλλο εκπαιδευτικό. Επίσης απαιτούνται και οι κατάλληλες εκπαιδευτικές εφαρμογές.

Πέρα από την αλλαγή του νομοθετικού πλαισίου που απαγορεύει τη χρήση κινητών συσκευών στο ελληνικό σχολείο υπάρχουν αντικειμενικές δυσκολίες με κυριότερη την αλλαγή της νοοτροπίας των εκπαιδευτικών που στην πλειοψηφία τους δυσκολεύονται  να δοκιμάσουν  νέες μεθόδους  επιμένοντας στην ασφάλεια του ήδη γνωστού.

Οι μαθητές  όντας ήδη εξοικειωμένοι στον ψηφιακό λόγο  αναμένεται να αντιδράσουν θετικά  σε μια τέτοια καινοτομία. Θα τους δοθεί η ευκαιρία να  χρησιμοποιήσουν  τις κινητές συσκευές με διαφορετικό τρόπο από αυτό που συνήθως κάνουν. Τέλος  θα είναι ένα κίνητρο για την προσέλκυση του ενδιαφέροντός τους.

Ψηφιακή ασφάλεια

Γραμμή στήριξης

Οδηγίες για την σωστή χρήση κινητών τηλεφώνων

Συμβουλές για την ασφάλεια στο διαδίκτυο:

Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου (SID) 2020-Δηλώστε συμμετοχή!

Το μήνυμα της φετινής ημέρας είναι: «Όλοι μαζί για ένα καλύτερο Διαδίκτυο»

Με αφορμή το σύνθημα της ημέρας το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου του ΙΤΕ, επίσημος εκπρόσωπος στην Ελλάδα του Πανευρωπαϊκού δικτύου INSAFE/INHOPE, διοργανώνει έναν πανελλήνιο σχολικό διαγωνισμό με στόχο τα ίδια τα παιδιά να αποτυπώσουν τις ιδέες τους για το πώς αντιλαμβάνονται τo ποιοτικό – θετικό διαδίκτυο και γενικότερα πως αντιλαμβάνονται την ασφάλεια στον ψηφιακό κόσμο.

Το φετινό θέμα για παιδιά Ε’ και ΣΤ’ Δημοτικού καθώς και Γυμνασίου, Λυκείου είναι

• Θετικό/ ποιοτικό περιεχόμενο στο Διαδίκτυο” ή
  • Επιρροή των μέσων κοινωνικής δικτύωσης στην εικόνα του εαυτού μας“.

Πιο συγκεκριμένα ο διαγωνισμός αφορά στο πως το διαδίκτυο μπορεί να έχει θετική επίδραση στην ζωή μας, πως επηρεάζουν τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης την προσωπικότητα των νέων και πως τα πρότυπα που προωθούνται επηρεάζουν την ψυχοσύνθεση των νέων.

Περισσότερες πληροφορίες για τον διαγωνισμό μπορείτε να δείτε εδώ.