Το blog μου

Ανδρέας Χατζημηνάς

Καλές γιορτές με υγεία και χαρά!

Δεκ 202129

Κάλαντα Χριστουγέννων

Οι καλύτερες Χριστουγεννιάτικες ευχές

Δείτε το στο slideshare.net

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καλές γιορτές με υγεία και χαρά!

Χριστουγενιάτικη έκπληξη από το Σύλλογο Γονέων

Δεκ 202129

δελτίο τύπου

Φωτορεπορτάζ

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Χριστουγενιάτικη έκπληξη από το Σύλλογο Γονέων

Σχολείο εν δράση

Δεκ 202113
Την Κυριακή 5/12, Παγκόσμια ημέρα Εθελοντισμού, το 3ο Γυμνάσιο Αιγάλεω υποδέχτηκε στον προαύλιο χώρο του, μαθητές, γονείς, εκπαιδευτικούς και φίλους σε προγραμματισμένες εθελοντικές δράσεις , αισθητικών παρεμβάσεων στους χώρους του σχολείου, περιβαλλοντική δράση και ένα μικρό παζάρι με βιβλία και χριστουγεννιάτικα γούρια εκ μέρους του Συλλόγου Γονέων του σχολείου.
Σε κλίμα χαρούμενο και εορταστικό, ο προαύλιος χώρος του γυμνασίου φιλοξένησε όσους παρευρέθηκαν με θετική ενέργεια, όμορφη διάθεση, συζητήσεις, ευχές, αγορές και δράσεις, μια «ανάσα» επικοινωνίας και αισιοδοξίας στις δύσκολες συνθήκες που βιώνουμε όλοι τον τελευταίο καιρό.

Ευχαριστούμε θερμά όλους για την συμμετοχή , την στήριξη και θετικότητα που εισπράξαμε μικροί και μεγάλοι .

Ευχόμαστε εγκάρδια καλές γιορτές με υγεία και ότι καλύτερο για την σχολική κοινότητα, τις οικογένειες, την κοινωνία μας !
από κάτω από: Οι δράσεις του σχολείου μας | με ετικέτα ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Σχολείο εν δράση

Δημιουργία τεστ με τη χρήση Scratch

Μάι 201725

Μετάβαση στο scratch.mit.edu.

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Δημιουργία τεστ με τη χρήση Scratch

Όταν το περιβάλλον, αγαπά το σχολείο

Απρ 201722

Η περιβαλλοντική εκπαίδευση βοηθά τους μαθητές της Δ.Ε. να έρθουν σε επαφή με πράγματα και καταστάσεις, ιδιαίτερα για τους μαθητές των μεγάλων αστικών περιοχών, που δεν μπορούν να βιώσουν στην καθημερινότητά τους. Τους καθιστά ενεργούς πολίτες. Ένα μάθημα που πραγματεύεται πολλά περιβαλλοντικά θέματα, είναι το Γεωλογία & Διαχείριση Φυσικών Πόρων. Ωστόσο επειδή είναι μάθημα επιλογής και συνάμα οι μαθητές των Λυκείων αρχίζουν από την Α’ Λυκείου να επιλέγουν τα μαθήματα βαρύτητας που θα παρακολουθήσουν, αυτόματα μαθήματα όπως το παραπάνω δεν χρίζει ιδιαίτερης προσοχής από τους περισσότερους μαθητές.

από κάτω από: Περιβαλλοντική Εκπαίδευση | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Όταν το περιβάλλον, αγαπά το σχολείο

«Η Logo και ο σχεδιασμός γεωμετρικών σχημάτων»

Απρ 201720

Οδηγίες για να δημιουργήσετε ένα μικρό κήπο οπουδήποτε