ΙΣΤΟΛΟΓΙΑ

Χρήση κι αξιοποίηση

Τα ιστολόγια (blogs) ως χώροι κατεξοχήν της προβολής και της διάδοσης ειδήσεων αλλά και ιδεών,μπορούν να διαδραματίσουν σημαντικό ρόλο και στην εκπαιδευτική διαδικασία.

Εκμεταλλευόμενοι την διαδραστικότητα και την αλληλεπίδραση τέτοιων χώρων,μπορούμε να προτρέψουμε τους μαθητές να επισκέπτονται ένα blog,να ανταλλάσουν και να αντιπαραθέτουν απόψεις για ένα θέμα,καλλιεργώντας έτσι τον διάλογο και την κριτική σκέψη,να μάθουν να θέτουν τους προβληματισμούς τους σε διαβούλευση αναζητώντας την καλύτερη λύση.Μπορούν οι μαθητές ν’αναζητούν λύσεις στις απορίες τους μέσω διευκρινιστικών παρεμβάσεων του δασκάλου.Μπορούν να αναρτούν κάτι που θεωρούν σημαντικό για τους άλλους συμμαθητές τους και που το ανακαλύπτουν σε κάποιον άλλο ιστότοπο ή στο προσωπικό τους αρχείο.

Ζιώγας Αθανάσιος

Δ/νση ιστολογίου:https://blogs.sch.gr/members/atziogas/

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΙΣΤΟΛΟΓΙΑ

Η παιδική εργασία

Εκατό (100) εκατομμύρια παιδιά στον κόσμο, δεν πηγαίνουν σχολείο επειδή δουλεύουν, σύμφωνα με εκτιμήσεις της Διεθνούς Οργάνωσης Εργασίας. Πάνω από 246 εκατομμύρια παιδιά σχολικής ηλικίας στον κόσμο, εργάζονται παράλληλα με το σχολείο τους. Και δυστυχώς, αντίθετα από ό,τι θα νόμιζαν πολλοί, το φαινόμενο των εργαζόμενων παιδιών και των παιδιών που δεν πάνε στο σχολείο δεν είναι άγνωστο και στη χώρα μας. Το μέλλον γι’ αυτά τα παιδιά διαγράφεται ζοφερό, καθώς δεν τους δίνεται καν η δυνατότητα να αναπτύξουν τις ικανότητές τους και να διευρύνουν τις γνώσεις και τις δεξιότητές τους αλλά και την κοινωνική τους θέση μέσα από το σχολείο. Βασικά δικαιώματα του παιδιού όπως το δικαίωμα στη μόρφωση και το δικαίωμα στο παιχνίδι είναι άγνωστα γι’ αυτά τα παιδιά. Πολλά δουλεύουν σε θορυβώδη κι επικίνδυνα εργοστάσια, άλλα στα χωράφια από την αυγή ως το σούρουπο, άλλα είναι θύματα της βιομηχανίας του σεξ. Πολλά είναι «αόρατα» κυριολεκτικά, καθώς δουλεύουν σε σπίτια ως οικιακοί βοηθοί, ή σε βιοτεχνίες κατασκευής χαλιών ή αθλητικών ειδών (π.χ. μπάλες στο Πακιστάν), συχνά με κάποια μορφή σκλαβιάς Κάποια τραυματίζονται σοβαρά ή πεθαίνουν πριν καν μπουν την εφηβεία. Και ας μην ξεχνάμε τα ψυχολογικά τραύματα και την καθυστέρηση στην πνευματική και σωματική ανάπτυξη ενός παιδιού που δουλεύει.

05/31/2017

images (1)

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η παιδική εργασία

Χαιρετισμός

Γεια σας συνάδελφοι του ΚΣΕ του 27ου Δημ.Σχ.Λάρισας.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Χαιρετισμός