ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΣ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΣ

Το αντικείμενο “Προσανατολισμός – Συμβουλευτική” στη χώρα μας είναι άγνωστο στο ευρύ κοινό. Σκοπός του εκπαιδευτικού-επαγγελματικού προσανατολισμού στο σχολείο είναι η παροχή βοήθειας στο μαθητή για σωστή ατομική ανάπτυξη, ιδίως στον εκπαιδευτικό και επαγγελματικό τομέα.

Κατά την πρακτική αυτή η διεργασία του προσανατολισμού και της καθοδήγησης λαμβάνει χώρα στην τάξη και αποτελεί φυσικά διδακτικό έργο. Κύριος φορέας προσανατολισμού είναι ο εκπαιδευτικός, ο οποίος χρησιμοποιεί το αναλυτικό πρόγραμμα σαν βάση για τη διεξαγωγή του προσανατολισμού.

Το μάθημα αυτό γίνεται μόνο στα Επαγγελματικά Λύκεια με τίτλο “Επαγγελματικός Προσανατολισμός” και καθόλου στα Γενικά Λύκεια.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΣ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΣ

Καλημέρα κόσμε!