no rotate image set no rotate image set no rotate image set no rotate image set

Επιμόρφωση Β1

Συγγραφέας: | 11 Φεβρουαρίου 2018
| 1 σχόλιο |

ΣΥΝΕΔΡΙΑ 5

1. Δραστηριότητα 1

Να δημιουργήσετε ένα online ερωτηματολόγιο με τη χρήση των Φορμών Google. Μπο-ρείτε να αναζητήσετε οδηγίες στο Διαδίκτυο για τον τρόπο με τον οποίο μπορούμε να δημιουργήσουμε ένα online ερωτηματολόγιο με τη χρήση των Φορμών Google.

ΑΠΑΝΤΗΣΗ:

Το ερωτηματολόγιο που δημιουργήθηκε είναι το εξής:

1. Δραστηριότητα 2

Να αξιολογήσετε ένα τουλάχιστον ιστολόγιο από αυτά που βρίσκονται στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο. Να τεκμηριώσετε όσο το δυνατόν πληρέστερα τις αξιολογικές σας κρίσεις. Καλό θα είναι το ιστολόγιο να περιέχει κυρίως εκπαιδευτικό προσανατολισμό και περιεχόμενο.

ΑΠΑΝΤΗΣΗ:

Ιστολόγιο : https://blogs.sch.gr/daskalakis/

Το παραπάνω ιστολόγιο απευθύνεται σε μαθητές Γυμνασίου και περιέχει εκπαιδευτικό υλικό για το μάθημα της Πληροφορικής.  Είναι κατάλληλο για τις ηλικίες των παιδιών που απευθύνεται , ενώ το υλικό που περιλαμβάνει είναι έγκυρο και καλύπτει πλήρως  τις ενότητες του μαθήματος της Πληροφορικής που διδάσκονται με ασκήσεις , δραστηριότητες και φύλλα εργασίας ομαδοποιημένα ανά τάξη (Α΄Γυμνασίου, Β΄Γυμνασίου και Γ’ Γυμνασίου).

Επιπλέον η διεπαφή είναι λειτουργική για τον χρήστη καθώς περιλαμβάνει ένα ιδιαίτερα εύχρηστο μενού, διευκολύνοντας εξαιρετικά την πλοήγηση. Αυτό που τέλος αξίζει να σημειωθεί είναι πως το περιβάλλον είναι αρκετά ελκυστικό, αφού περιλαμβάνει εικόνες, βίντεο ακόμα και παιχνίδια που έχουν δημιουργηθεί από μαθητές, προσελκύοντας έτσι το ενδιαφέρον των χρηστών που μπορεί εκτός από μαθητές να είναι και εκπαιδευτικοί.

κάτω από: Χωρίς κατηγορία

Μπορείτε να προτείνετε εκπαιδευτικά βίντεο που αφορούν το μάθημα της Πληροφορικής

κάτω από: Χωρίς κατηγορία

Μερικές χρήσιμες συμβουλές για αυτούς που αποφεύγουν τους γιατρούς και τα φάρμακα

• Στον ξερόβηχα: Χρησιμοποιείστε επιθέματα ζεστά – κρύα εναλλάξ. 3 λεπτά ζεστά και 1 λεπτό κρύα, το κάνουμε για 10 λεπτά, τρεις φορές την ημέρα.Μπορούμε και πάνω από τα ρούχα με το σεσουάρ ζεστό κρύο εναλλάξ.
  • Στον Βήχα: Βοηθάει πολύ το μέλι…και η υπομονή.
  • Στον Πονόλαιμο: Γαργάρες με αλατόνερο και λεμόνι ή και με το καθένα χωριστά.
  • Στην γρίπη: Κάνει καλό η λεμονάδα ή πορτοκαλάδα, ένα ποτηράκι ανά 2 ώρες. Καλό είναι, ως  απολυμαντικού χώρου να μη μεταδίδονται τα μικρόβια να χρησιμοποιούμε τη συσκευή χώρου με αιθέρες έλαια σανταλόξυλο ή πεύκο.
  • Στον πυρετό: Α. Καταπολεμάτε με μπάνιο ή με κομπρέσες στο μέτωπο στον αυχένα, στις μασχάλες στον αγκώνα στα γόνατα και στον αστράγαλο.Β. Κόβουμε πατάτα σε φέτες τις τοποθετούμε σα ένα μαντήλι και το δένουμε στο μέτωπο.
  • Στον Πονόδοντο: Μπορούμε να βάλουμε ένα βαμβακάκι με γαρυφαλέλαιο στο κούφιο νεογιλό δόντι (τα πρώτα δόντια). Προσοχή το γαρυφαλέλαιο χαλάει τα δόντια. Δόντια και ούλα: Κάντε πλύσεις στόματος με ένα μίγμα αλατιού και σόδας φαγητού (ίσα μέρη διαλυμένα στο νερό). Το διάλυμα αυτό δυναμώνει τα ούλα, λευκαίνει τα δόντια και διατηρεί την ανάσα σας καθαρή.
  • Στις αλλεργίες: Γύρη, παίρνουμε το πρωί πριν από το φαγητό ένα κουταλάκι του γλυκού. Αν δεν μπορούμε να το πάρουμε το μοιράζουμε σε δυο ή τρεις φορές και πίνουμε αμέσως μετά νερό ή το διαλύουμε σε ένα φλιτζάνι νερό.Παίρνουμε γύρη δυο φορές το χρόνο το φθινόπωρο και την άνοιξη. Μέση: Βάζουμε κουκούτσια από κεράσια σε σακούλι τα ζεσταίνουμε και τα βάζουμε στη μέση.
  • Στα χτυπήματα: Για να μη μείνει σημάδι βάζουμε στο χτύπημα βιτάμ.Κάνει θαύματα και για τα “καρουμπαλάκια” στα παιδιά μας.
  • Τσιμπήματα εντόμων:  Βρέξτε το σημείο που σας τσίμπησε το έντομο και ρίξτε επάνω αλάτι για να ανακουφιστείτε από τον πόνο.

Καλημέρα κόσμε!

Συγγραφέας: | 27 Νοεμβρίου 2014