31 Ιαν 2023

Maps

Συντάκτης: ΤΣΑΙΜΟΣ ΑΡΗΣ | Κάτω από: Πρώτη Κατηγορία

Ενσωμάτωση χάρτη σχολείου από το maps.sch.gr

Ενσωματώστε εύκολα τον χάρτη του σχολείου σας στο ιστολόγιο σας.

Για να το επιτύχετε αυτό κάντε το εξής:

1. Μεταβείτε στο https://maps.sch.gr
  2. Με την χρήση των εκεί φίλτρων εντοπίστε το σχολείο σας στον χάρτη.
  3. Κάντε δεξί κλικ πάνω στο σχολείο και απο το αναδυόμενο παράθυρο αντιγράψτε το ‘Αντιγραφή συνδέσμου’.
  4. Επιστρέψτε στη διαχείριση του ιστολογίου σας και μεταβείτε στη δημιουργία/επεξεργασία άρθρου ή σελίδας (π.χ. σελίδα Επικοινωνία)
  5. Κάντε επικόλληση του συνδέσμου που αντιγράψατε σε μία ξεχωριστή γραμμή.
  6. Πατήστε το κουμπί ‘Δημοσίευση’ ή ‘Ενημέρωση’ του άρθρου/σελίδας.

Ο χάρτης του σχολείου θα εμφανιστεί ενσωματωμένος μέσα στο άρθρο/σελίδα σας.

Groups

Συντάκτης: ΤΣΑΙΜΟΣ ΑΡΗΣ | Κάτω από: Πρώτη Κατηγορία

Τα βασικά χαρακτηριστικά των κοινοτήτων /ομάδων

1. Κάθε μέλος του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου μπορεί να συμμετέχει ή να δημιουργήσει μία ή περισσότερες κοινότητες (ομάδες).

2. Τα μέλη ΠΣΔ μπορούν να δημιουργούν κοινότητες (ιδιωτικές, δημόσιες, κρυφές) για να μοιράζονται πληροφορίες για θεματικές περιοχές που τους ενδιαφέρουν.
  3. Η ροή δραστηριοτήτων παρουσιάζει τη δραστηριότητα κάθε μέλους ή κάθε κοινότητας όπως και τη συνολική δραστηριότητα όλου του δικτύου.
  4. Το εκτεταμένο προφίλ επιτρέπει τη δημιουργία επιπλέον πεδίων για το προφίλ κάθε μέλους. Τα μέλη επιλέγουν ποιες πληροφορίες θα μοιραστούν με την κοινότητα.
  5. Τα μέλη μπορούν να επικοινωνούν μεταξύ τους απευθείας και να ανταλλάσσουν προσωπικά μηνύματα.
  6. Τα μέλη μπορούν να δημιουργήσουν λίστες των φίλων τους.
  7. Η παρουσίαση της δραστηριότητας ιστολογίων αφορά στην παρουσίαση της δραστηριότητας (αναρτήσεις, σχόλια) υφιστάμενων ιστολογίων και τη δημιουργία νέων ιστολογίων, σε ολόκληρο το δίκτυο.
  8. Το βήμα διαλόγου επιτρέπει στις κοινότητες να δημιουργούν και να διαχειρίζονται το δικό τους χώρο συζήτησης.
  9. Η ενημέρωση κατάστασης αφορά στην παρουσίαση της τρέχουσας κατάστασης μέλους, την αναδημοσίευση δραστηριότητας από το προφίλ του μέλους, κλπ.
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Blog users

Blog users

Συντάκτης: ΤΣΑΙΜΟΣ ΑΡΗΣ | Κάτω από: Πρώτη Κατηγορία

Πατώντας πάνω στην επιλογή μενού «Χρήστες» του κάθετου μενού εμφανίζονται όλοι τα μέλη (χρήστες του ΠΣΔ) που έχουν κάποιο δικαίωμα πρόσβαση στο διαχειριστικό περιβάλλον του ιστολόγιου σας. Οι χρήστες με ρόλο, διαφορετικό του Διαχειριστή έχουν λιγότερες επιλογές στο διαχειριστικό περιβάλλον του ιστολογίου σας.

Εσείς ως Διαχειριστής του ιστολογίου, μπορείτε να προσθέσετε νέα μέλη, να διαγράψετε μέλη ή /και να αλλάξετε ρόλο σε άλλους, αρκεί να έχουν συνδεθεί τουλάχιστον μία φορά στο blogs.sch.gr.

Στο πάνω μέρος της λίστας μελών υπάρχουν σύνδεσμοι που σας επιτρέπουν να φιλτράρετε τη λίστα των χρηστών με βάση τους ρόλους.

Επίσης, μπορείτε να αλλάξετε το ρόλο του κάθε μέλους απλώς τσεκάροντας το κουτάκι δίπλα από τον/τους χρήστες και επιλέγοντας από το πλαίσιο «Αλλαγή ρόλου…» που υπάρχει στο πάνω μέρος της λίστας τον νέο ρόλο και τέλος πατάτε το κουμπί Αλλαγή.

Οι ρόλοι που μπορούν να έχει ένα μέλος και τα αντίστοιχα δικαιώματα είναι:

• Διαχειριστής: (Administrator) – Πλήρης πρόσβαση σε όλες τις ενέργειες διαχείρισης του ιστολογίου
  • Αρχισυντάκτης: (Editor) – Πρόσβαση στη συγγραφή, διαχείριση άρθρων, σελίδων, τόσο σε δικές του όσο και σε άλλων χρηστών
  • Συντάκτης: (Author) – Μπορεί μόνο να δημοσιεύει και να διαχειρίζεται δικά του άρθρα και αρχεία.
  • Συνεργάτης: (Contributor) – Μπορεί να γράψει άρθρα άλλα αυτά πρέπει να εγκριθούν από τον διαχειριστή ή αρχισυντάκτη πριν την προβολή τους στο ιστολόγιο. ΔΕΝ μπορεί να αναρτήσει αρχεία (π.χ. εικόνες, pdf)
  • Συνδρομητής: (Subscriber) – Μπορεί μόνο διαβάσει σχόλια.
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Articles – Pages

Articles – Pages

Τα άρθρα

• Τα άρθρα δημοσιεύονται με χρονικές σημάνσεις,
  • Συνήθως περιλαμβάνει ένα τμήμα σχολίων για συζήτηση,
  • Τοποθετούνται σε αντίστροφη χρονολογική σειρά στο ιστολόγιό σας,
  • Και, ίσως το πιο σημαντικό, τα άρθρα μπορούν να οργανώνονται χρησιμοποιώντας κατηγορίες και ετικέτες για καλύτερη δυνατότητα αναζήτησης και οργάνωση.

Οι σελίδες

Οι σελίδες χρησιμοποιούνται συνήθως στην κατασκευή μιας ιστοσελίδας για πράγματα όπως οι σελίδες «Σχετικά με Εμάς» ή «Επικοινωνία», περιεχόμενο το οποίο παραμένει αμετάβλητο με την πάροδο του χρόνου

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Blog – Website

Blog – Website

Συντάκτης: ΤΣΑΙΜΟΣ ΑΡΗΣ | Κάτω από: Χωρίς κατηγορία

Το blog είναι ένας τύπος ιστότοπου που εμφανίζει το περιεχόμενο με αντίστροφη χρονολογική σειρά. Δηλαδή ο συγκεκριμένος τύπος ιστοσελίδας εμφανίζει πρώτα το νεότερο περιεχόμενο. Το περιεχόμενο του ιστολογίου ή blog αναφέρεται συχνά ως καταχωρήσεις, αναρτήσεις ή δημοσιεύσεις.

Οι τυπικοί ιστότοποι είναι στατικής φύσης. Το περιεχόμενο είναι οργανωμένο σε σελίδες και δεν ενημερώνεται τόσο συχνά. Το blog είναι ένα δυναμικός ιστότοπος και συνήθως ενημερώνεται πιο συχνά. Ορισμένοι blοggers δημοσιεύουν πάρα πολλά νέα άρθρα τη μέρα.

Τα blοgs μπορούν να αποτελούν μέρος ενός ιστότοπου. Πάρα πολύ συχνά, βλέπουμε εταιρείες που διαθέτουν μια ενότητα blog όπου δημοσιεύουν τακτικά περιεχόμενο για να ενημερώσουν τους πελάτες τους.

Με απλά λόγια, όλα τα blοgs μπορούν να είναι ιστότοποι ή μέρος ενός ιστότοπου. Ωστόσο, υπάρχουν ιστότοποι που δεν μπορούν να ονομαστούν (ή δεν περιέχουν) blοg.

14 Ιαν 2023

Άρθρο α1

α1

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο First article
13 Οκτ 2022

First article

First article

25 Απρ 2013

Γεια σας

Συντάκτης: ΤΣΑΙΜΟΣ ΑΡΗΣ | Κάτω από: Δεύτερη Κατηγορία

Καλωσήρθατε στο Blogs.sch.gr. Αυτή είναι η πρώτη σας δημοσίευση. Αλλάξτε την ή διαγράψτε την και αρχίστε το “Ιστολογείν”!

Συμβουλευτείτε τα αρχεία βοήθειας για την διαχείριση του ιστολογίου σας.