Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Λεχαινών. Δράση για την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

Συγγραφέας: ΡΙΣΒΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ στις 19 Δεκεμβρίου 2017

Την Τρίτη  5/12/2017 πραγματοποιήθηκε στο Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Λεχαινών δράση για την Παγκόσμια Μέρα ΑΜΕΑ σε συνεργασία με τις Β΄ και Γ΄ τάξεις του 2ου Δημοτικού Σχολείου Λεχαινών. Μετά τις 10:00 συγκεντρώθηκαν στον προαύλιο χώρο του σχολείου αρχικά η Γ΄ τάξη με την δασκάλα τους Θεώνη Χονδρογιάννη και οι μαθητές του Ειδικού σχολείου και πραγματοποιήθηκαν βιωματικά παιχνίδια, καθώς παιχνίδια με μπάλες και πανιά όπου χαροποίησαν πολύ τους μαθητές και των δυο σχολείων. Στην συνέχεια έγινε μια ολιγόλεπτη συζήτηση σχετικά με την διαφορετικότητα και τις δυσκολίες που τυχόν αντιμετωπίζουν οι μαθητές  των ειδικών σχολείων και πώς μπορούμε να φαινόμαστε χρήσιμοι ως προς αυτά τα παιδιά. Τέλος δημιουργήθηκε ένα κολλάζ από τους μαθητές και των δύο σχολείων και μοιράστηκαν γλυκά και μπαλόνια στους μαθητές της Γ΄ τάξης όπως και αυτοί προσέφεραν στο Ειδικό σχολείο ένα μπλοκ με ζωγραφιές.

Στην συνέχεια προσήλθαν στο Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Λεχαινών οι μαθητές της Β΄ τάξης του 2ου Δημοτικού Σχολείου Λεχαινών μαζί με την δασκάλα τους Αλεξάνδρα Διονυσακοπούλου  και την εικαστικό του 2ου Δημοτικού. Ενημερώθηκαν για τη διαφορετικότητα και στην συνέχεια κατασκευάστηκε ένα κολλάζ – Χριστουγεννιάτικο δέντρο  από αποτυπώματα από τα χέρια των μαθητών και των δύο σχολείων. Τέλος   βγήκαν όλοι οι μαθητές  στο προαύλιο και σχημάτισαν  έναν μεγάλο κύκλο   και τραγούδησαν  όλοι μαζί, μοιράστηκαν μπαλόνια και γλυκά στους μαθητές της Β΄  Δημοτικού.