Γιορτή Χριστουγέννων

1

Οι μαθητές της Γ΄ τάξης σας περιμένουν την Παρασκευή 23 Δεκεμβρίου 2022 στη χριστουγεννιάτικη γιορτή τους. Θα σας παρουσιάσουν το έργο << Το κοριτσάκι με τα σπίρτα>> , σε διασκευή.

Εμφάνιση της εικόνας προέλευσης

ποιήματα – Χριστούγεννα (slideshare.net)

Καλοκαιρινή γιορτή

Σε λίγες μέρες άλλη μια σχολική χρονιά φτάνει στο τέλος της. Οι μαθητές της Β΄τάξης με τη βοήθεια των δασκάλων τους θα πραγματοποιήσουν την τελική γιορτή τους. Σε αυτή τη γιορτή θα παρουσιάσουν ένα μουσικοκινητικό δρώμενο με θέμα τις τέσσερις εποχές. Η παρουσίαση αυτή θα γίνει με αφορμή το θέμα με το οποίο ασχολήθηκαν τα παιδιά στην ευέλικτη ζώνη, θέμα της οποίας ήταν <Ανακαλύπτοντας τα μυστικά των εποχών>.

Παιχνίδι στην αυλή του σχολείου

Οι μικροί μαθητές της Β΄ τάξης του 6ου Δ.Σ. Γέρακα, την Παρασκευή 25-2-2018 , έβαλαν τα αθλητικά τους ρούχα, βγήκαν στην αυλή του σχολείου και έπαιξαν παλιά παιχνίδια. Η δραστηριότητα αυτή πραγματοποιήθηκα στα πλαίσια του μαθήματος της Γλώσσας. Μέσα από αυτή τη δραστηριότητα έμαθαν οι πιο μικροί και ξαναθυμήθηκαν οι μεγαλύτεροι πώς με απλά πράγματα διασκέδαζαν τα παιδιά τις παλιότερες εποχές.

Έκθεση βιβλίου

File:Open book 01.svg

“File:Open book 01.svg” από Unknown author διατίθεται με άδεια χρήσης CC cc0-1.0

Στις  15 Ιανουαρίου 2023 το 6ο Δημοτικό Σχολείο Γέρακα διοργανώνει έκθεση βιβλίου. Η έκθεση θα πραγματοποιηθεί στον χώρο του σχολείου από 17:00μ.μ – 20:00μ.μ. Σας περιμένουμε όλους.