lefkos

Στην αρχική της μορφή, όπως ήταν προτού ξεκινήσουν οι εργασίες για την κατασκευή του μετρό στη Θεσσαλονίκη, αναμένεται να επανέλθει η οδός Μοναστηρίου σε μια περίπου εβδομάδα, σύμφωνα με την «Ελληνικό Μετρό».

«Υπολογίζεται ότι, σε μία περίπου εβδομάδα, μετά και την ολοκλήρωση των εργασιών κατασκευής της κεντρικής νησίδας, η οδός Μοναστηρίου θα επανέλθει στη μορφή που είχε πριν ξεκινήσουν οι εργασίες του μετρό, με τρεις λωρίδες κυκλοφορίας ανά κατεύθυνση σε όλο το μήκος της», επισημαίνει χαρακτηριστικά η εταιρεία.

lefkos

Την εκτίμηση ότι λόγω της έναρξης των εργασιών κατασκευής της υπερυψωμένης ταχείας λεωφόρου (flyover) θα υπάρξει ένα σοκ στην περιοχή της Θεσσαλονίκης έκανε ο αντιπεριφερειάρχης Υποδομών και Δικτύων της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας, Πάρις Μπίλλιας, μιλώντας στο Αθναϊκό/Μακεδονικό Πρακτορείο Ειδήσεων. Ο ίδιος επισήμανε πως «το δύσκολο διάστημα θα είναι ο πρώτος μήνας ή οι πρώτοι δύο μήνες» και πρόσθεσε: «θα το διαχειριστούμε, απλώς χρειάζεται λίγη υπομονή».

lefkos

Οι κάτοικοι του Χορτιάτη Θεσσαλονίκης ξύπνησαν το πρωί της Παρασκευής (8/12), με χιόνια στην περιοχή. Ειδικότερα, όπως αναφέρουν πληροφορίες της ΕΡΤ, στα «λεύκα» ντύθηκε ο στολισμένος με λαμπιόνια Χορτιάτης, με το χιόνι να καλύπτει τις σκεπές των σπιτιών, τα αυτοκίνητα και τα δένδρα, χωρίς όμως να δημιουργηθούν προβλήματα στους δρόμους και την κυκλοφορία. Παράλληλα, η θερμοκρασία σημειώνεται στον 1 βαθμό Κελσίου.

lefkos

«Θεσσαλονικέων Μητρόπολις. Μουσείο ευρημάτων του μητροπολιτικού σιδηρόδρομου Θεσσαλονίκης». Αυτός θα είναι ο τίτλος του τριώροφου υπόγειου μουσείου που κατασκευάζεται στη διασταύρωση των τροχιογραμμών (crossover) στον σταθμό Σιντριβάνι του μετρό.

coding

Το Microworlds Pro είναι ένα πολυμεσικό περιβάλλον το οποίο διαθέτει ως γλώσσα προγραμματισμού τη γνωστή Logo και έχει σχεδιαστεί σύμφωνα με τις παιδαγωγικές αντιλήψεις του δημιουργού της S. Papert, συνεργάτη του J. Piaget.
Το περιβάλλον αυτό θεωρείται κατάλληλο τόσο για την εξοικείωση των μαθητών με έννοιες και τεχνικές σχετικές με τις Τεχνολογίες της Πληροφορίας και της Επικοινωνίας (ΤΠΕ) όσο και για τη διδασκαλία όλων των μαθημάτων του Προγράμματος Σπουδών της Πρωτοβάθμιας και πολλών γνωστικών αντικειμένων της Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

Τι είναι το Scratch?

Το Scratch είναι ένα περιβάλλον προγραμματισμού στο οποίο μπορείτε να προγραμματίσετε τις δικές σας διαδραστικές ιστορίες, παιχνίδια και animations, αλλά και να μοιραστείτε τις δημιουργίες σας με άλλους στην online κοινότητα του Scratch. Θα το βρείτε στην ιστοσελίδα

coding

Η Ώρα του Κώδικα είναι μια δωρεάν εισαγωγή στην επιστήμη των υπολογιστών μέσω διασκεδαστικών δραστηριοτήτων και βίντεο για μαθητές όλων των επιπέδων δεξιοτήτων. Ο φετινός εορτασμός τόσο της κωδικοποίησης όσο και της τεχνητής νοημοσύνης υποστηρίζεται από περισσότερους από 400 συνεργάτες, 20.000 εκπαιδευτικούς και 58.000 εθελοντές.

lefkos

Με την υπερυψωμένη λεωφόρο (Flyover) η Θεσσαλονίκη σε περίπου τέσσερα χρόνια θα αποκτήσει ένα νέο αυτοκινητόδρομο ελεύθερο διοδίων, ο οποίος θα συμβάλλει στην αντιμετώπιση του κυκλοφοριακού προβλήματος της πόλης.

Τα παραπάνω δήλωσε ο υπουργός Υποδομών και Μεταφορών Χρήστος Σταϊκούρας στην επίσημη παρουσίαση του έργου «Αναβάθμιση της Ανατολικής Εσωτερικής Περιφερειακής Θεσσαλονίκης», που πραγματοποιήθηκε σε κεντρικό ξενοδοχείο της πόλης.