athgou's blog

Ιαν 201531

Wordle: moodle experience

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο

Welcome to Radical Education!

Ιαν 201510

Why Radical Education???Χμμμ.. Λοιπόν!Σας καλωσορίζω στο blog μου,ένα χώρο όπου ευελπιστώ να μοιραζόμαστε ενδιαφέροντα νέα,γεγονότα,ιδέες,παρατηρήσεις,κριτικές και κάθετι με το οποίο μπορούμε να κάνουμε τη διδασκαλία μας καλύτερη και φυσικά …radical!δηλαδή ανατρεπτική,ριζοσπαστική,που ξεφεύγει από τα συνηθισμένα, μπορεί να συναρπάσει τους μαθητές μας και να τους βοηθήσει να μάθουν πιο γρήγορα κ δραστικά!Διδάσκω Αγγλικά στο Γενικό Λύκειο Ιτέας στη Φωκίδα και είναι τρόπος ζωής μου να ψάχνω καθημερινά για δραστηριότητες και εργαλεία που θα εγγυώνται τη συμμετοχή των μαθητών μου προκειμένου να επεκτείνουν τις γνώσεις τους σε αμέτρητα θέματα που συνδέονται και με πολλά άλλα μαθήματα.Θεωρώ οτι αυτό ειναι το μαγικό με τις ξένες γλώσσες:μπορείς να διευρύνεις τους ορίζοντες των μαθητών σου σε πάρα πολλούς τομείς ,στους οποίους μπορεί και να μην είχαν ποτέ πρόσβαση λόγω έλλειψης χρόνου ή απλά άγνοιας ή αδιαφορίας.. Έτσι λοιπόν,μια δραστηριότητα κατά τη διδακτική ώρα όπως α)ένα προσεκτικό ξεφύλλισμα αγγλικών εφημερίδων ή περιοδικών μπορεί να μας μεταφέρει στη χώρα προέλευσής τους, β)προσεκτική παρακολούθηση αυθεντικών εκπομπών μαγειρικής χωρίς υπότιτλους (βλέπε Jamie Oliver) και στη συνέχεια βιωματική εργασία παραγωγής βίντεο κατά το οποίο οι μαθητές σε ομάδες παρουσιάζουν μια συνταγή στα αγγλικά,φυσικά ετοιμάζοντάς τη και βιντεοσκοπώντας τη ξεσηκώνει τη δημιουργικότητά τους,γ) παρακολούθηση βίντεο σχετικών με θέματα του βιβλίου που διδάσκονται,π.χ. υπερθέρμανση του πλανήτη,παιδική εκμετάλλευση,πειράματα σε ζώα,περιβαλλοντικά προβλήματα κλπ. και στη συνέχεια δημιουργία ερωτηματολογίων για  ..αφύπνιση συνειδήσεων,είναι μόνο μερικά από τα δοκιμασμένα βήματα που έχω κάνει και έχουν δουλέψει.

Ένα βίντεο που μπορεί να χρησιμοποιηθεί στην κατηγορία:”επικίνδυνα ,μα τόσο χρήσιμα επαγγέματα”:   Air Medics – Dangerous Rescue – BBC One_WMV V9

Δύο βίντεο για ευαισθητοποίηση σχετικά με Μη κυβερνητικές οργανώσεις,π.χ. Action aid

UNICEF Commercial-sY298eQquL8_xvid

Είναι στο χέρι μας να κάνουμε την καθημερινή μας διδασκαλία πιό όμορφη και πιο δημιουργική έστω και αν αυτό απαιτεί λίγη παραπάνω δουλειά από την πλευρά μας.Απλά χρειάζεται να ανοίξουμε τα μάτια μας και τ’αυτιά μας..  😉

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Welcome to Radical Education!

Καλημέρα κόσμε!

Ιαν 201510

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καλημέρα κόσμε!