ΛευΚΙΜΩΛΙΑ

Επιμέλεια Ιστότοπου: Αθανασία Γιαννακοπούλου

Η εκστρατεία του Μ. Αλεξάνδρου

Μάι 202429

Στον παρακάτω χάρτη του σημερινού κόσμου :

α) εντοπίστε και καταγράψτε τις σημερινές περιοχές (κράτη) στα οποία αντιστοιχούσε η γεωγραφική έκταση του κράτους του Μ.Αλεξάνδρου. Ποια έθνη ζουν σήμερα σε αυτές τις περιοχές;

β) με τη βοήθεια του εργαλείου μέτρησης της απόστασης μετρήστε μια απόσταση που θα επιλέξετε ανάμεσα στις περιοχές που έχουν επισημανθεί.

γ) με βάση τη δραστηριότητα που κάνατε προσπαθήστε να εντοπίσετε μια αντικειμενική δυσκολία σχετική με τον γεωφυσικό χώρο που θα αντιμετώπιζε το στράτευμα διασχίζοντας την απόσταση από την αρχή έως το τέλος της εκστρατείας.

χάρτης

από κάτω από: Α΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ, ΑΡΧΑΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ, ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η εκστρατεία του Μ. Αλεξάνδρου

Η γάτα του παπά

Μάι 202429

wordart

Α. φάση: με τη βοήθεια των λέξεων του συννεφόλεξου και τον τίτλο γράψτε την περίληψη της υπόθεσης του έργου, όπως τη φαντάζεστε (150 λέξεις).

Β. φάση (μετά από την ανάγνωση): εντοπίστε στο συννεφόλεξο λέξεις του κειμένου τις οποίες θεωρείτε αντιπροσωπευτικές και κατάλληλες για την πλοκή και το ύφος του. Καταγράψτε τις επιλογές στο τετράδιό σας για να τις αναφέρετε στην τάξη.

Γ. ακολουθήστε τον παρακάτω σύνδεσμο και επεξεργαστείτε το συννεφόλεξο αφαιρώντας τις λέξεις που κατά τη γνώμη σας δεν είναι ουσιώδεις για την πλοκή του κειμένου. Αφήστε μόνο  όσες θεωρείτε ότι χρειάζονται για να γραφτεί ένα ποίημα για την υπόθεση.

(θα χρειαστείτε τους κωδικούς που σας έχουν δοθεί)

από κάτω από: Α΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ, ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η γάτα του παπά

Ρωμιοσύνη-Γ. Ρίτσος (συννεφόλεξο)

Απρ 202422