Ανοικτή Βιβλιοθήκη – Ομήρου Ιλιάδος Α

Η Ανοικτή Βιβλιοθήκη ιδρύθηκε το 2010 και αποτελεί ένα αποθετήριο με χιλιάδες ελληνικά ψηφιακά βιβλία που διανέμονται ελεύθερα και νόμιμα στο διαδίκτυο από τους δημιουργούς ή τους εκδότες.

Περιλαμβάνει επίσης έργα Κλασικής Λογοτεχνίας και Αρχαίας Γραμματείας που είναι ελεύθερα πνευματικών δικαιωμάτων (Public domain).

Πηγή www.openbook.gr/

«Ομήρου Ιλιάδος Α» – Μετάφραση του Γιώργου Μπλάνα

Μένος ολέθριο, βαθιά η πληγή των Αχαιών: στρατιές αδάμαστων ψυχών
στα χέρια του Άδη,
σάρκες ηρώων αλύγιστες βορρά σκυλιών κι αρπακτικών, για να χορτάσει ο
Δίας εξουσία, απ’ την στιγμή που αγρίεψαν διχασμό ο στρατηγός
Ατρείδης κι ο ένθεος Αχιλλέας.
Όσο για κείνον τον θεό που έκανε σφαγή μια διαφωνία: έξαλλος µε τον
στρατηγό ο γιος του ∆ία και της Λητούς ξέσπασε άγριο λοιμό και
πέθαιναν οι άνδρες πριν πεθάνουν,
γιατί ο Ατρείδης πρόσβαλε τον ιερέα Χρύση, που κατάντησε ζητιάνος του
παιδιού του στα καράβια.
Λύτρα υποσχέθηκε πολλά, το σκήπτρο του έδειξε: χρυσάφι στολισμένο τα
ιερά σημάδια του Απόλλωνα τοξότη, έναν έναν τους παρακάλεσε και
σύρθηκε στα πόδια των δυο αρχηγών:
«Ατρείδες, Αχαιοί, ικέτης πιάνομαι στις όμορφες κνημίδες σας κι εύχομαι
αυτοί που κατοικούν στην ένθεη πολιτεία του Ολύμπου να σας
δώσουν του Πρίαμου την πόλη κι άνετη επιστροφή·
ελευθερώστε το αγαπημένο µου παιδί, δεχθείτε λύτρα, σεβαστείτε του ∆ία
τον τοξότη γιο»

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ανοικτή Βιβλιοθήκη – Ομήρου Ιλιάδος Α

Από το Block στο Blog

Ο Πητ (Πίιτ) Μοντριάν (Piet Mondrian, πραγματικό όνομα Pieter Cornelis Mondriaan, 7 Μαρτίου 1872 – 1 Φεβρουαρίου 1944) ήταν Ολλανδός ζωγράφος, ένας από τους σημαντικότερους εκπροσώπους της μοντέρνας τέχνης και συνιδρυτής του κινήματος του νεοπλαστικισμού μαζί με τον Theo van Doesburg. Θεωρείται από τους πλέον επιδραστικούς ζωγράφους του 20ου αιώνα.

Οι πίνακες της περιόδου 1919-1938 χαρακτηρίζονται από το γενικότερο ύφος του νεοπλαστικισμού και αποτελούν αφηρημένες γεωμετρικές συνθέσεις, όπου κυριαρχούν λεπτές, μαύρες, οριζόντιες ή κάθετες γραμμές σχηματίζοντας ένα είδος πλέγματος που διακόπτεται από την παρουσία έγχρωμων γεωμετρικών όγκων, συνήθως παραλληλόγραμμες ή τετραγωνικές επιφάνειες. Ένα σημαντικό στοιχείο της ιδιαίτερης τεχνοτροπίας του Μοντριάν είναι ο μινιμαλισμός και η απλοϊκότητα των νέων συνθέσεων.
Πηγή: wikipedia

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Από το Block στο Blog

Twilight saga

Twilight saga είναι μια ταίνια άνω των 13 ετών

THE TWILIGHT SAGA: ΝΕΑ ΣΕΛΗΝΗ
THE TWILIGHT SAGA: NEW MOON
του Κρις Βάις
με τους Κρίστεν Στιούαρτ, Ρόμπερτ Πάτινσον, Τέιλορ Λότνερ, Ντακότα Φάνινγκ, Μάικλ Σιν, Άσλι Γκριν

Υπόθεση: Η Μπέλα Σουάν γιορτάζει τα 18α της γενέθλια με τον αγαπημένο της βρικόλακα, Έντουαρντ Κάλεν, όταν ένα ανέλπιστο συμβάν φέρνει τον Έντουαρντ αντιμέτωπο με την μεγαλύτερη απόφαση της ζωής του: θα πρέπει να την αφήσει, απομακρύνοντας τον εαυτό του και την οικογένειά του από την ζωή της, για πάντα. Στην προσπάθεια της να ξεπεράσει τη θλίψη της, αλλά και να αναπληρώσει το κενό του Έντουαρντ, η Μπέλα συνάπτει φιλία με τον ακαταμάχητο Τζέικομπ Μπλακ, για να βρεθεί χωρίς να το καταλάβει μπλεγμένη στον κόσμο των λυκάνθρωπων, οι οποίοι είναι αιώνιοι εχθροί των βρικολάκων.

Πηγή: https://www.myfilm.gr/4861.html

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Twilight saga