Αξιοποίηση βίντεο στη διδασκαλία ενός γνωστικού αντικειμένου

Μάθημα: Μαθηματικά

Τάξη : Β’

Γνωστικό αντικείμενο: Η εκμάθηση της προπαίδειας του 3

Κύριος διδακτικός στόχος είναι οι μαθητές να μπορούν να βρίσκουν τα γινόμενα του 3. Για την επίτευξη του στόχου θα χρησιμοποιήσω το παρακάτω εκπαιδευτικό βίντεο:  https://www.youtube.com/watch?v=LATuj9lXLoU . Στο βίντεο τα παιδιά έχουν την δυνατότητα να ακούσουν ένα ευχάριστο τραγούδι “Το κυνηγητό”. Το τραγούδι έχει πολλές ομοιοκαταληξίες και μέσω μιας αστείας ιστορίας που περιγράφει διδάσκει στα παιδιά την προπαίδεια του 3. Επιπλέον μέσα στο βίντεο δίνεται η  οπτική αναπαράσταση των γινομένων. Αυτό θα βοηθήσει τους μαθητές  να κατανοήσουν σε βάθος την έννοια του πολλαπλασιασμού. Για παράδειγμα στο γινόμενο 4x3  παρουσιάζονται  3 ομάδες με 4 γατάκια η καθεμιά.  Μπορούμε να δούμε το βίντεο στην τάξη όσες φορές κρίνουμε απαραίτητο. Επίσης έχουμε τη δυνατότητα να  σταματάμε το βίντεο στα γινόμενα που δυσκολεύουν τα παιδιά και να βρίσκουν τα ίδια  τη συνέχεια του τραγουδιού.