• European Radio Logo

1ο ΕΠΑ.Λ. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

ΛΙΜΝΗ ΠΛΑΣΤΗΡΑ

φωτο: ΄Εξαρχος Αθανάσιος

Η Λίμνη Πλαστήρα είναι λίμνη που βρίσκεται στο οροπέδιο της Νεβρόπολης στο Νομό Καρδίτσας Είναι τεχνητή λίμνη και το επίσημό της όνομα είναι λίμνη Ταυρωπού.

Σχηματίστηκε το 1959 με την ολοκλήρωση του φράγματος στο νότιο άκρο της επί της αρχής του ποταμού Ταυρωπύ ή Μέγδοβα, η δε ιδέα για την κατασκευή της αποδόθηκε στον στρατιωτικό και πολιτικό Νικόλαο Πλαστήρα, όταν το 1935 που επισκέφθηκε την γενέτειρά του, και είχαν σημειωθεί καταστροφικές πλημμύρες στη περιοχή και την Μακεδονία από συνεχείς βροχοπτώσεις, βλέποντας τον χώρο φέρεται να είπε πως  “εδώ μια μέρα θα γίνει λίμνη”, απ’ όπου και το πιο γνωστό της όνομα.

Πηγή: ΒΙΚΙΠΑΙΔΕΙΑ

screen.jpg

Skier Miraculously Survives 1,600 Foot Fall

ΕΠΑ.Λ. Μουζακίου

Στο ΕΠΑ.Λ. Μουζακίου λειτουργούν 3 βασικές ομάδες προσανατολισμού :

1. Ομάδα Προσανατολισμού Τεχνολογικών εφαρμογών
  2. Ομάδα Προσανατολισμού Διοίκησης και Οικονομίας
  3. Ομάδα Προσανατολισμού Γεωπονίας, Τεχνολογίας Τροφίμων και Διατροφής

Οι παραπάνω ομάδες προσανατολισμού δίνουν τη δυνατότητα στους μαθητές, που θα τις παρακολουθήσουν, να εκπαιδευτούν πάνω σε μια σειρά από ειδικότητες που θα τους οδηγήσουν σε μια ευρεία γκάμα επαγγελμάτων του ιδιωτικού, αλλά και του δημοσίου τομέα.

Οι 3 ειδικότητες των παραπάνω ομάδων προσανατολισμού, που λειτουργούν στο ΕΠΑ.Λ Μουζακίου, είναι :

1. Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής
  2. Υπαλλήλων Διοίκησης και Οικονομικών Υπηρεσιών
  3. Τεχνικός Φυτικής Παραγωγής

Στην Α΄ Τάξη εγγράφονται οι μαθητές που έχουν αποφοιτήσει από το Γυμνάσιο.

Στη Β΄ Τάξη εγγράφονται οι μαθητές των ΕΠΑ.Λ και των Γενικών Λυκείων, που ολοκλήρωσαν την Α΄ Τάξη.

Επίσης, στη Β΄ Τάξη εγγράφονται και οι κάτοχοι απολυτηρίου Γενικών Λυκείων και ΕΠΑ.Λ, που θα παρακολουθήσουν μόνο τα μαθήματα ειδικότητας.

ΠΟΡΤΟ ΧΕΛΙ ΗΛΙΟΒΑΣΙΛΕΜΑ

OLYMPUS DIGITAL CAMERAport