“Καλώς ήρθες Μάρτη”

Ο Μάρτιος ο πρώτος μήνας της Άνοιξης, μας ήρθε με κρύο και με χιόνια. Παρόλα αυτά φορέσαμε “Μάρτη” και ο ενθουσιασμός μας ήταν μεγάλος

Viber 2022 03 02 20 32 32 172

Είπαμε παροιμίες για τον Μάρτη και ζωγραφήσαμε την παροιμία “Μάρτης είναι χάδια κάνει πότε κλαίει, πότε γελάει”

Viber 2022 03 02 17 02 56 123

Είδαμε στο Υοutube “O Mάρτης και η μάνα του”

Viber 2022 03 02 21 05 14 512

4η Ενδοσχολική επιμόρφωση εκπαιδευτικών

Την Τρίτη 1η Μαρτίου πραγματοποιήθηκε δίωρη επιμορφωτική συνάντηση εκπ/κών με θέμα: <<Προστασία και ασφάλεια μαθητών στο σχολείο>>. Την επιμορφωτική συνάντηση παρακολούθησαν οι εκπαιδευτικοί του νηπιαγω γείου και οι εκπαιδευτικοί του Δημοτικού σχολείου Χάλκης. Εισηγητής του θέματος ήταν ο κος Λαδόπουλος Απόστολος, εκπρόσωπος της Πυροσβεστικής υπηρεσίας Λάρισας.

3η Επιμορφωτική συνάντηση εκπαιδευτικών

Στο πλαίσιο των επιμορφωτικών συναντήσεων την Δευτέρα 28 Φεβρουαρίου 2022-23,το νηπιαγωγείο Ροδιάς σε συνδιοργάνωση με το Δημ. Σχολείο Χάλκης  και το νηπιαγωγείο Χάλκης πραγματοποίησε επιμόρφωση με θέμα: << Παιδιά ευτυχισμένα και όχι επιτυχημένα>>.

Εισηγήτρια του θέματος ήταν η κα Ευρυδίκη Τσιλιάκου , ψυχολόγος. Στη συγκεκριμένη εκπ/κη επιμόρφωση συμμετείχαν και γονείς των μαθητών/τριών. Μετά την παρουσίαση τέθηκαν ερωτήματα και ακολούθησε συζήτηση.

H Τσικνοπέμπτη στο νηπιαγωγείο μας

Viber 2022 03 02 17 06 29 435
Η Τσικνοπέμπτη είναι μέρα χαράς και τη μέρα αυτή επιβάλλεται από το έθιμο το ψήσιμο κρέατος στα κάρβουνα. Γι αυτό και εμείς φτιάξαμε ψησταριές και ψήσαμε σουβλάκια λουκάνικα και μπιφτέκια.

Viber 2022 03 02 17 03 58 108
Φτιάξαμε μάσκες και καπέλα και μασκαρευτήκαμε

Viber 2022 03 02 17 03 27 986

2η Ενδοσχολική Επιμόρφωση Εκπαιδευτικών

Την Πέμπτη 27 Ιανουαρίου 2022 οι εκπαιδευτικοί του Νηπιαγωγείου παρακολούθησαν την 2η ενδοσχολική Επιμόρφωση διάρκειας 3 ωρών με θέμα “Διοίκηση σχολικής τάξης” Την επιμορφωτική συνάντηση παρακολούθησαν εκπαιδευτικοί του Γυμνασίου και του Δ Σ Αργυροπουλίου του Δ.Σ. Ροδιάς καθώς και εκπαιδευτικοί του νηπιαγωγείου Αργυροπουλίου. Εισηγητής ήταν ο Κος Αχιλλέας Αναγνωστόπουλος, μέλος ΕΔΙΠ του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

1η Ενδοσχολική Επιμόρφωση Εκπαιδευτικών

Την Τετάρτη 26 Ιανουαρίου 2022 διοργανώθηκε η 1η ενδοσχολική επιμόρφωση διάρκειας 2 ωρών, με θέμα “Διαχείριση κρίσεων στο σχολικό περιβάλλον. Την επιμορφωτική συνάντηση παρακολούθησαν οι εκπαιδευτικού του Νηπιαγωγείου, οι εκπαιδευτικού του Γυμνασίου Αργυροπουλίου, εκπαιδευτικοί του 1ου Γυμνασίου Τυρνάβου, εκπαιδευτικοί του Δ. Σ Αργυροπουλίου, του Νηπιαγωγείου Αργυροπουλίου και του Δ.Σ Ροδιάς. Εισηγητές ήταν οι Κοινωνικοί Λειτουργοί του Κέντρου Κοινότητας του Δήμου Τυρνάβου Κα Ελευθερία Μπουκουβάλα και Κα Αθανασία Σκρόπιου και ο Κος Χρήστος Πιτσίλκας, Στέλεχος του Κέντρου Πρόληψης Π.Ε Λάρισας-ΟΚΑΝΑ