Ημερίδα με θέμα «Η Ειδική Αγωγή στο πλαίσιο της Γενικής Εκπαίδευσης: Ένα σχολείο για όλους με τη συνέργεια όλων»

Με βάση τον προγραμματισμό δραστηριοτήτων του Σχολικού Συμβούλου 31ης Περιφέρειας Δ.Ε. Αττικής, έχει σχεδιαστεί να πραγματοποιηθεί επιμορφωτική ημερίδα την Τετάρτη 7 Σεπτεμβρίου 2016, για όλους/ες τους/τις εκπαιδευτικούς (ΠΕ70) των σχολικών μονάδων της Περιφέρειάς μας με θέμα «Η Ειδική Αγωγή στο πλαίσιο της Γενικής Εκπαίδευσης: Ένα σχολείο για όλους με τη συνέργεια όλων».
Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί, σε εργάσιμη ώρα (08:15 – 14:00), στο Αμφιθέατρο του Νέου Δημαρχείου Περιστερίου [Εθνικής Αντιστάσεως και Καραθεοδωρή 1, 121 34 Περιστέρι].

Συμμετέχοντες: Οι εκπαιδευτικοί (ΠΕ70) της 31ης Περιφέρειας Δ.Ε. Αττικής

Σχετικά Αρχεία με ΑΦΙΣΑ και ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Ώρα προσέλευσης 8:00 π.μ. / 8:15 – 8:30 Χαιρετισμοί

ΩΡΑ ΘΕΜΑΤΙΚΗ – ΕΙΣΗΓΗΤΕΣ
8:30-10:00

Εισαγωγή στη θεματική: “Υποστηρίζοντας την συμπερίληψη των μαθητών με ε.ε.α. στο πλαίσιο της γενικής εκπαίδευσης

Α. Ασβεστάς, Σχολικός Σύμβουλος 31ης Περιφ. Δημ. Εκπ. Αττικής

Διαταραχή Αυτιστικού Φάσματος: Σύγχρονες Προκλήσεις για την  Έγκαιρη Διάγνωση και την Πρώιμη Παρέμβαση

Α. Γενά, Καθηγήτρια Ειδικής Αγωγής στο Τμήμα Φιλοσοφίας – Παιδαγωγικής – Ψυχολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Παν. Αθηνών, Πρόεδρος του Ινστιτούτου Συστημικής Ανάλυσης και Συμπεριφοράς

10:30-12:00

Σύνδρομο savant: Απο την αναπηρία στην ιδιοφυΐα.

Α. Μουταβελής, Σχολικός Σύμβουλος Ε.Α.Ε. 2ης & 4ης Περιφέρειας Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης

Η ένταξη και εκπαίδευση των μαθητών με Διαταραχή Αυτιστικού Φάσματος στο γενικό σχολείο”

Π. Γαλάνης, Εκπαιδευτικός Ε.Α.Ε. ΚΕΔΔΥ Δ΄ Αθήνας

12:30-14:00