Ελλάδα: μια ουράνια ομορφιά!!!

Ξεκουραστείτε

κάνοντας ένα όμορφο ταξίδι πάνω από τη χώρα του φωτός!

Την Ελλάδα μας!

“Πετώντας πάνω από την Ελλάδα!”

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Προγραμματίζοντας… (ΑΕσΠΠ Γ΄ Λυκείου)

1383477573_562650676_3--ecdl---

Γενικός σκοπός το συγκεκριμένου μαθήματος της Γ΄Λυκείου (ΑΕσΠΠ) είναι:

• να καλλιεργήσουν οι μαθητές την αναλυτική σκέψη και τη συνθετική ικανότητα
  • να αναπτύξουν τη δημιουργικότητα και τη φαντασία στο σχεδιασμό
  • να εθιστούν στην αυστηρότητα και στη σαφήνεια της διατύπωσης ενεργειών
  • να αποκτήσουν δεξιότητες αλγοριθμικής προσέγγισης και
  • να καταστούν ικανοί να υλοποιούν τις λύσεις απλών προβλημάτων με τη χρήση βασικών προγραμματιστικών γνώσεων.

Αξίζει να σημειωθεί, πως με το συγκεκριμένο μάθημα δεν επιχειρούμε να δημιουργήσουμε προγραμματιστές (αν προκύψει σίγουρα είναι κάτι θετικό), αλλά να έρθουν οι μαθητές σε επαφή με τη γενικότερη φιλοσοφία του προγραμματισμού και να τον χρησιμοποιήσουν ως εργαλείο δόμησης της σκέψης για την επίλυση προβλημάτων.

Ειδικότερα, θα ασχοληθούμε με:

• την κατανόηση των προβλημάτων που τίθενται, τη διάκριση των μερών ενός προβλήματος, τον προσδιορισμό των δεδομένων και των ζητουμένων σε ένα  πρόβλημα.
  • την έννοια του αλγορίθμου, η οποία δεν συνδέεται μόνο με την επιστήμη της Πληροφορικής
  • τη διάκριση της φυσικής γλώσσας από μία γλώσσα προγραμματισμού
  • την αναπαράσταση των ενεργειών (αλγορίθμων) που οδηγούν στη λύση με διαγραμματικό τρόπο (διάγραμμα ροής δεδομένων) αλλά και τη συγγραφή αλγορίθμου σε κωδικοποιημένη μορφή
  • την επιλογή της καταλληλότερης δομής για την επίλυση των προβλημάτων.

Και όλα αυτά με τη βοήθεια σημειώσεων, λυμένων παραδειγμάτων, αλλά και των  εκπαιδευτικών προγραμμάτων-εργαλείων:

•  Διερμηνευτής της γλώσσας
  • Γλωσσομάθεια
Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Hello world!

Καλωσήρθατε στο Blogs.sch.gr. Αυτή είναι η πρώτη σας δημοσίευση. Αλλάξτε την ή διαγράψτε την και αρχίστε το “Ιστολογείν”!

Συμβουλευτείτε τα αρχεία βοήθειας για την διαχείριση του ιστολογίου σας.