Feed
Άρθρα
Σχόλια

Κάθε 21 Ιανουαρίου όλοι οι άνθρωποι της Γης αγκαλιάζουν τους αγαπημένους τους ανθρώπους.
Μία αγκαλιά είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο πως ωφελεί τη σωματική και πνευματική μας υγεία.
Οι ειδικοί τη θεωρούν ως το καλύτερο φάρμακο, αφού τα οφέλη της είναι πολλά και έστω και μία αγκαλιά μέσα στην ημέρα μπορεί να μας χαρίσει μία καλύτερη ζωή.
Συγκεκριμένα, οι ειδικοί τονίζουν πως μόνο 10 δευτερόλεπτα αγκαλιάς είναι αρκετά για να μειωθεί η αρτηριακή πίεση και οι ορμόνες του στρες και να αυξηθούν οι ορμόνες της ευεξίας (όπως η ωκυτοκίνη).       «Η θετική συναισθηματική εμπειρία της αγκαλιάς ενεργοποιεί διάφορες βιοχημικές και ψυχολογικές αντιδράσεις», λέει ο επικεφαλής ερευνητής δρ Γιαν Άστρεμ, ψυχολόγος-ψυχοθεραπευτής στο Λίνκεπινγκ της Σουηδίας.
Νεότερες μελέτες δείχνουν πως η αγκαλιά βελτιώνει τις κοινωνικές δεξιότητες, καταπολεμά το στρες, ενθαρρύνει την εμπιστοσύνη και βοηθά στο «δέσιμο» του άνδρα με τη γυναίκα.

Οι Πανελλαδικές θα ξεκινήσουν όπως και πέρσι τη δεύτερη εβδομάδα του Ιούνη
Μαθήματα, συντελεστές, υπολογισμός μορίων.Σε ποια μαθήματα θα εξεταστούν στις Πανελλαδικές 2018 οι μαθητές των ΕΠΑΛ για την εισαγωγή στα ΑΕΙ
Η διδακτέα και εξεταστέα ύλη (σχ. έτος 2018) για τα μαθήματα που εξετάζονται στις Πανελλαδικές Εξετάσεις (ΓΕΛ)
Η διδακτέα -εξεταστέα ύλη των Πανελλαδικώς εξεταζόμενων μαθημάτων της Γ΄Τάξης Ημερήσιων και της Δ΄Τάξης Εσπερινών ΕΠΑ.Λ. για το σχολικό έτος 2017-2018

Συνεχίστε να διαβάζετε ›

Ακόμα και θανάτους προκάλεσε η κακοκαιρία σε Βέλγιο, Ολλανδία και Γερμανία ενώ σοβαρές είναι δυσκολίες που προκλήθηκαν στην Γαλλία. Οι ισχυροί άνεμοι ξερίζωσαν δέντρα, ανέτρεψαν κοντέινερ και οδήγησαν σε ακύρωση εκατοντάδων πτήσεων.
Σύμφωνα με δημοσίευμα του Reuters και του AFP, που αναμεταδίδει το Αθηναϊκό Πρακτορείο Ειδήσεων, η αστυνομία στην Ολλανδία ανακοίνωσε πως τρεις άνθρωποι σκοτώθηκαν από πτώση δέντρων ή μπάζων σε ξεχωριστά περιστατικά.

Ραγδαίες πολιτικές εξελίξεις φαίνεται πως μπορεί να προκαλέσει το ζήτημα της ονομασίας των Σκοπίων, σύμφωνα έρευνα της Metron Analysis για «Τα Νέα Σαββατοκύριακο».
Η πλειονότητα των ερωτηθέντων εξακολουθεί να απορρίπτει έναν συμβιβασμό για την ονομασία της γειτονικής χώρας που θα περιλαμβάνει τον όρο «Μακεδονία», ενώ την ίδια ώρα η Νέα Δημοκρατία παραμένει σε τροχιά κοινοβουλευτικής αυτοδυναμίας.

Συνεχίστε να διαβάζετε ›

Οι εκπαιδευτικοί γνωρίζουν πολύ καλά τι τους περιμένει αν αυτή η Κυβέρνηση ανατραπεί και επανέλθει στο πολιτικό προσκήνιο το χρεοκοπημένο πολιτικό προσωπικό του πάλαι ποτέ δικομματισμού.

Γνωρίζουν ότι αυτό που τους περιμένει είναι οι χιλιάδες απολύσεις, οι χιλιάδες διαθεσιμότητες. Και αυτό δεν είναι κινδυνολογία. Είναι αυτό που ο κ. Κυριάκος Μητσοτάκης υπέγραψε το 2013, θέτοντας σε διαθεσιμότητα πάνω από δύο χιλιάδες εκπαιδευτικούς.
Γι’ αυτό και οι εκπαιδευτικοί μας και όλος ο λαός αυτό το πισωγύρισμα δεν θα το επιτρέψουν.

Συνεχίστε να διαβάζετε ›

Σημαντικές αλλαγές θα εφαρμοστούν εντός του επόμενου τριμήνου σε ό,τι αφορά τη διαδικασία απόκτησης διπλώματος οδήγησης.
Αρχικά, η πιο σημαντική αλλαγή αφορά την καθιέρωση του control room, μέσω του οποίου θα γίνεται η εξέταση του υποψήφιου οδηγού, ο οποίος δεν θα έχει πλέον καμία επαφή με τον εξεταστή του, ο οποίος μπορεί να βρίσκεται και σε διαφορετική πόλη.
Σύμφωνα με τα όσα εξήγησε ο υφυπουργός Υποδομών και Μεταφορών, Νίκος Μαυραγάνης, μιλώντας στον ΑΝΤ1, στο εξής στα αυτοκίνητα των σχολών οδήγησης θα εγκατασταθούν κάμερες και μικρόφωνα έτσι ώστε κατά τη διάρκεια της εξέτασης, ο εξεταστής να βλέπει μέσω διαδικτύου τον εξεταζόμενο και τον τρόπο που οδηγεί και να δίνει εντολές. Την ώρα της εξέτασης μαζί με τον υποψήφιο οδηγό θα βρίσκεται στο αυτοκίνητο μόνο ο εκπαιδευτής και κανείς άλλος. Συνεχίστε να διαβάζετε ›

...