Ο δημιουργικός ηγέτης

Ο δημιουργικός ηγέτης δεν γνωρίζει όλα τα αντικείμενα των μελών της ομάδας του. Ξέρει στρατηγικές επίτευξης για τη μέγιστη απόδοση της ομάδας ή της ευρύτερης κοινότητας. Ανιχνεύει ανάγκες και προβλήματα με την οξυδέρκεια που τον διακρίνει και λόγω της ενσυναίσθησής του δημιουργεί τις προϋποθέσεις για να βρεθούν οι λύσεις. Επιπλέον ,ξεκλειδώνει το δυναμικό των συνεργατών του καθώς κατανοεί τις προσωπικότητές τους και τα κίνητρά τους. Επιπρόσθετα είναι αισιόδοξος για την ανθρώπινη φύση, περίεργος και γεμάτος ενδιαφέρον για τους ανθρώπους. Είναι αφοσιωμένος στο καθήκον και το όραμά του είναι μια κοινωνία δίκαιη, μια κοινωνία της δια βίου μάθησης και της συνεργασίας ανθρώπων που σκέφτονται διαφορετικά. Τέλος, δεν τον συνθλίβουν τα λάθη, οι αποτυχίες, η απόρριψη και η αρνητική κριτική. Είναι ψυχικά θωρακισμένος γιατί διαθέτει ελπίδα και πίστη στην ανθρωπότητα και στον πανανθρώπινο πολιτισμό.

Το πρώτο μου άρθρο για την ταινία “το καναρινί ποδήλατο”

Η ταινία “το καναρινί ποδήλατο” θίγει θέματα σχετικά με τις νοοτροπίες  για τη μάθηση, τις σχέσεις, τις μεθόδους διδασκαλίας και την ιεραρχία μέσα σε ένα σχολείο. Ο νέος δάσκαλος, ο Άρης, παίρνει την πρωτοβουλία να βοηθήσει τον μαθητή Αντώνη, ο οποίος έχει πολλά μαθησιακά κενά, άγονο οικογενειακό περιβάλλον και ζει στην απομόνωση της τάξης του. Ο Αντώνης παίρνει τον ρόλο του ταμία στην έκθεση βιβλίου που διοργανώνει ο νέος δάσκαλος με την έκτη τάξη. Την πρωτοβουλία του Άρη να βοηθήσει τον Αντώνη, την αντιμετωπίζει με σκαιό τρόπο ο αυταρχικός διευθυντής του σχολείου, ο οποίος ταπεινώνει τον Αντώνη και τον εξωθεί να φύγει από το χωρίο με προορισμό τον Πλαταμώνα, όπου ζει ο θείος του. Στο τέλος, ο Άρης θα τον βρει και θα τον πείσει να μην το “βάζει κάτω” στις δυσκολίες.

Ένα ποδήλατο (bicycle)

“Ένα ποδήλατο (bicycle)” από Yiannis Chatzitheodorou διατίθεται με άδεια χρήσης CC by-nc-sa-2.0