νόστος

νόστος, Ulysse 2016Νόστος. Ένα πολυσύνθετο έργο μαθητών της Β τάξης που δημιουργήθηκε ειδικά για το eTwinning έργο «Ulysse 2016: Je reviendrai» στο οποίο συμμετέχουμε διαθεματικά με το μάθημα των Εικαστικών.

Οι μαθητές εμπνευσμένοι από την Οδύσσεια δημιούργησαν έργα με θέμα το νόστο χρησιμοποιώντας διαφορετικά υλικά και τεχνικές, στο πλαίσιο της ενότητας για τις εφαρμοσμένες τέχνες, τη σύνθεση στον εσωτερικό χώρο (Διακόσμηση εσωτερικών χώρων – Σκηνικά) και την ενότητα “το χαρτί και οι τεχνικές του“. Τα έργα δημιουργήθηκαν με μορφή μακέτας σκηνικών και παρουσιάζουν το θέμα ως πραγματικό χώρο με πλήθος στοιχεία που αποτυπώνουν τις σκέψεις των μαθητών. Το σύνολο τους αποτέλεσε μια ενιαία ομαδική σύνθεση όπου, με στίχους της Οδύσσειας για το νόστο, σχεδιάσαμε το πλοίο του Οδυσσέα με καλλιγράμματα (καλλιγραφήματα). Επιπλέον διανθίσαμε την τελική σύνθεση του έργου με τις ακροστιχίδες και ένα σονέτο που δημιούργησαν οι μαθητές στο μάθημα των Γαλλικών με την κα Ελένη Χαρτζάβαλου.

Το etwinning πρότζεκτ «Ulysse 2016: Je reviendrai» είναι Γαλλόφωνο και αν και επικεντρώνεται στην καλλιέργεια της γλώσσας θεωρήσαμε σημαντική τη διαθεματική διασύνδεσή του με το μάθημα των Εικαστικών στοχεύοντας στην ελεύθερη εικαστική έκφραση, στην ανάπτυξη, καλλιέργεια και διάδοση του εικαστικού λεξιλογίου των μαθητών αλλά και στην ανάπτυξη εικαστικού διαλόγου μεταξύ μαθητών διαφορετικών χωρών.

Το «Ulysse 2016: Je reviendrai» ιδρύθηκε στο etwinning το σχολικό έτος 2015-16 από την καθηγήτρια Γαλλικών Ελένη Χαρτζάβαλου από το σχολείο μας και τον  Vayssie Eric καθηγητή του σχολείου “Antonin Perbosc” της πόλης Lafrançaise της Γαλλίας και συμμετέχουν σχολεία από: Γαλλία, Ελλάδα, Ιταλία, Ισπανία, Πορτογαλία, Ρουμανία και Τυνησία.

περισσότερα για το έργο δείτε στο twinspace εδώ

νόστος, καλλιγράφημα, Ulysse 2016 νόστος, καλλιγράφημα, Ulysse 2016 νόστος, έργο μαθητή, Ulysse 2016 νόστος, έργο μαθητή, Ulysse 2016 νόστος, έργο μαθητή, Ulysse 2016 νόστος, έργο μαθητή, Ulysse 2016νόστος, έργο μαθητή, Ulysse 2016νόστος, έργο μαθητή, Ulysse 2016νόστος, έργο μαθητή, Ulysse 2016 νόστος, έργο μαθητή, Ulysse 2016νόστος, καλλιγράφημα, Ulysse 2016νόστος, καλλιγράφημα, Ulysse 2016νόστος, καλλιγράφημα, Ulysse 2016νόστος, συλλογική εργασία, Ulysse 2016νόστος, καλλιγράφημα, Ulysse 2016νόστος, μέρος της σύνθεσης, Ulysse 2016 νόστος, μέρος της σύνθεσης, Ulysse 2016νόστος, ακροστιχίδα στα γαλλικά, Ulysse 2016νόστος, ακροστιχίδα στα γαλλικά, Ulysse 2016νόστος, σονέτο μαθητών, Ulysse 2016 νόστος, σονέτο μαθητών, Ulysse 2016 νόστος Ulysse 2016 νόστος Ulysse 2016νόστος, Ulysse 2016νόστος, Ulysse 2016

CC BY-NC-SA 4.0 νόστος από Yannis Zogakis διατίθεται με άδεια χρήσης Creative Commons -Αναφορά Δημιουργού – Μη Εμπορική Χρήση – Παρόμοια Διανομή4.0. Δικαιώματα πέρα ​​από το πεδίο εφαρμογής αυτής της άδειας χρήσης ενδέχεται να είναι διαθέσιμα στη σελίδα https://blogs.sch.gr/artszosimea/about/.