ΕΡΓΑΣΙΑ Α.Ο.Θ_ 3ο ΚΕΦΑΛΑΙΟ

Money Everywhere

“Money Everywhere” από ota_photos διατίθεται με άδεια χρήσης CC by-sa-2.0

Μπορείτε να συμπληρώσετε την παρακατω φόρμα που περιέχει ερωτήσεις κλειστού τύπου απο το 3ο κεφάλαιο του μαθήματος Α.Ο.Θ.

Κατηγορίες: Α.Ο.Θ. Γ΄ τάξη | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΡΓΑΣΙΑ Α.Ο.Θ_ 3ο ΚΕΦΑΛΑΙΟ

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο

Βόνιτσα…η πόλη μας

Η Βόνιτσα είναι μια όμορφη παραλιακή κωμόπολη στην είσοδο του Αμβρακικού κόλπου και πρωτεύουσα της Επαρχίας Βόνιτσας και Ξηρομέρου, στο νομό Αιτωλοακαρνανίας. Γύρω από την πόλη υψώνονται δασωμένοι λόφοι κι ανάμεσα πεδιάδες καταπράσινες. Το κλίμα είναι ήπιο το χειμώνα και δροσερό το καλοκαίρι. Σ’ όλη τη περιοχή κυριαρχεί η ηρεμία και η γαλήνη κι αυτή η αίσθηση σε καταλαμβάνει από τη πρώτη στιγμή.
Η πόλη μας είναι κτισμένη κοντά στο αρχαίο Ανακτόριο, αποικία που ίδρυσαν οι Κορίνθιοι το 630 π.Χ. Ο Στράβων λέει ότι ήταν πόλη κραταιά και πολυάνθρωπη. Τα νομίσματα που διασώθηκαν είναι μάρτυρες της οικονομικής άνθησης της πόλης αυτής.
Εκείνο που εκπλήσσει στη Βόνιτσα δεν είναι τόσο το γραφικό του τοπίου, οι φυσικές ομορφιές που εναλλάσσονται η μία με την άλλη, όσο το νερό που τρέχει ελεύθερο και τραγουδιστό. Το νερό της πόλης μας είναι πηγή ζωής. Ίσως γι’ αυτό η ονομασία της απαντάται και ως Βόνδιζα, που συνδέεται με τη σλαβική λέξη βόντα, φρυγική κατ’ άλλους ερευνητές, που σημαίνει νερό.

πηγή:www.akarnania.net/vonitsa

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Βόνιτσα…η πόλη μας