Κατανοώντας τους φίλους

Με αφορμή την Παγκόσμια ημέρα Ατόμων με Αναπηρία, διοργανώθηκε στο σχολείο μας η βιωματική δράση «Κατανοώντας τους φίλους» (understanding friends) η οποία έχει σχεδιαστεί από την Catherine Faherty (εξειδικευμένη επιστήμονα και εκπαιδεύτρια σε θέματα αυτισμού) και έχει προσαρμοστεί στα ελληνικά από την παιδοψυχίατρο Βάγια Παπαγεωργίου.

Το πρόγραμμα «Κατανοώντας τους Φίλους» παρουσιάζεται σ

ε σχολεία παγκοσμίως με σκοπό την κατανόηση της διαφορετικότητας και την καλλιέργεια της εν συναίσθησης – την ικανότητα να αντιλαμβανόμαστε πώς νοιώθουν οι άλλοι.

Οι μαθητές μέσα από μια σειρά βιωματικών δραστηριοτήτων προσπαθούν να φανταστούν πώς θα ένοιωθαν οι ίδιοι αν είχαν κάποιες δυσκολίες και γιατί θα είχαν διαφορετική συμπεριφορά. Φορώντας γάντια, κιάλια, μάσκες και ακουστικά τα παιδιά αποκτούν νέες εμπειρίες: δοκιμάζουν και προσπαθούν να μπουν στη θέση των συμμαθητών και φίλων τους με αισθητηριακές και κινητικές δυσκολίες.

Ραντεβού με τον Κανάρη στο Ναυτικό Μουσείο Χίου

Στα πλαίσια της επετείου για την απελευθέρωση της Χίου οι μαθητές του Α3 του 3ου Γυμνασίου Χίου έδωσαν ραντεβού με την τοπική ιστορία και το θρύλο των μπουρλοτιέρηδων, τον Κανάρη μας.