Έτοιμη η τρισδιάστατη αναπαράσταση του Ηλιακού μας συστήματος. Πήρε μία εβδομάδα σχεδιασμού, μορφοποίησης με το πρόγραμμα cura και 23 μέρες εκτυπώσεων, 43 κομμάτια το σύνολο στον τρισδιάστατο εκτυπωτή ultimaker 2+ του σχολείου μας. Συναρμολόγηση, βάψιμο και η μακέτα τελείωσε σήμερα. Τώρα θα μπορούν τα παιδιά του σχολείου μας να δουν τρισδιάστατα τους πλανήτες, τις περιφορές τους, τις αποστάσεις, το μέγεθός τους. Ελπίζω να τους αρέσει για να άξιζε οι τόσες μέρες δουλειάς.

Θώδας Άρης

1638109882304 1638109882287

Κάνοντας κλικ στην παρακάτω διεύθυνση μπορούν τα παιδιά να ασχοληθούν με εκατοντάδες διαδραστικές ασκήσεις και παιχνίδια για όλες τις τάξεις του Δημοτικού. Μαθαίνω παίζοντας λοιπόν. Καλή διασκέδαση.

Διαδραστικές ασκήσεις Δημοτικού

Παρακάτω μπορείτε να βρείτε και να κατεβάσετε ένα οδηγό ρυθμίσεων για να ρυθμίσετε το PC, Smartphone ή Tablet σας με το προτεινόμενο από το Υπουργείο Παιδείας Webex η οποία είναι η πλατφόρμα για τα εξ αποστάσεως μαθήματα.

Ο κάθε δάσκαλος θα σας στέλνει ένα σύνδεσμο (λινκ) μέσω του οποίου θα συνδεθείτε στην εικονική τάξη του καθώς και την ημέρα και την ώρα  που θα γίνεται το μάθημα-συνάντηση.

Οδηγός μαθητή για την εγκατάσταση του webex κατεβάστε από  εδώ:

Οδηγός-Μαθητή-για-την-εξ-αποστάσεως-εκπαίδευση

Η παράδοση της εργασιών στο Eclass μπορεί να γίνει με τους εξής τρόπους:
1. Κατεβάζετε το αρχείο της εργασίας, και αν είναι σε .doc μορφή απαντάτε στις ερωτήσεις ηλεκτρονικά και ανεβάζετε/υποβάλετε το αρχείο αυτό ως απάντηση στην πλατφόρμα.
2. Κατεβάζετε το αρχείο της εργασίας, το εκτυπώνετε, απαντάτε στις ερωτήσεις σε έντυπη μορφή, βγάζετε με το κινητό φωτογραφίες, τις συνδυάζεται με την εφαρμογή Image to PDF Converter σε ένα αρχείο .pdf και το αρχείο αυτό το ανεβάζετε/υποβάλετε ως απάντηση στην πλατφόρμα.
3. Κατεβάζετε το αρχείο της εργασίας, απαντάτε στις ερωτήσεις στο τετράδιό σας, βγάζετε με το κινητό φωτογραφίες, τις συνδυάζεται με την εφαρμογή Image to PDF Converter σε ένα αρχείο .pdf και το αρχείο αυτό το ανεβάζετε/υποβάλετε ως απάντηση στην πλατφόρμα.

Για να ανεβάσετε το αρχείο με τις απαντήσεις της εργασίας στην πλατφόρμα eclass, αφού συνδεθείτε στο μάθημα, επιλέγετε το εργαλείο «Εργασίες», κάνετε κλικ πάνω στο όνομα της εργασίας οπότε και εμφανίζεται το παραπάνω παράθυρο. Κάνετε κλικ στο όνομα δίπλα από τη λέξη αρχείο για να κατεβάσετε την εκφώνηση της εργασίας και όταν την κάνετε με έναν από τους τρόπους που αναφέραμε πιο πάνω, πατάτε το κουμπί «Επιλογή αρχείου» και επιλέγεται το αρχείο με την απάντηση είτε από τον υπολογιστή είτε από το κινητό. Μόλις το αρχείο ανέβει πατάτε το κουμπί «Υποβολή» και η εργασία σας στέλνετε στον δάσκαλο.

Για οποιαδήποτε απορία έχετε σχετικά με την υποβολή των εργασιών επικοινωνήστε με τον δάσκαλό  σας μέσω του εργαλείου «Μηνύματα» που υπάρχει στην πλατφόρμα του συγκεκριμένου μαθήματος στο eclass.