arisouzou's blog

Σας ενημερώνουμε …Zante Εικόνες, Φωτογραφίες και Ζωγραφιές με Zante

Μουσείο

Τραγούδι Ντούτσε Ντούτσε

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η Γιορτή της 28ης Οκτωβρίου

O sole mio

Φεβ 201827

Ένα πολύ τρυφερό τραγούδι!

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο O sole mio

Το απέραντο γαλάζιο!

Φεβ 201824

Μια νότα καλοκαιριού μέσα στο γκρίζο του χειμώνα. Για να μας φτιάξει τη διάθεση! Να δούμε λίγο ήλιο, λίγο θάλασσα, λίγο νησί. Από τους Παξούς με αγάπη!

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Το απέραντο γαλάζιο!

Έτσι για το καλωσόρισμα!

Φεβ 201824

Ένα τραγούδι έτσι για το καλωσόρισμα!

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Έτσι για το καλωσόρισμα!

Νοέ 201424
greco-expo-ioannina

Το Σωματείο Πτυχιούχων Ανωτάτων Σχολών Εικαστικών Τεχνών Ηπείρου σε συνεργασία με την Περιφέρεια Ηπείρου, το Πνευματικό Κέντρο του Δήμου Ιωαννιτών, τα Γ.Α.Κ. – Ιστορικό Αρχείο – Μουσείο Ηπείρου, διοργανώνει έκθεση Εικαστικών Τεχνών με θέμα:

«Εικαστικές αναφορές στο Δομήνικο Θεοτοκόπουλο – Ελ Γκρέκο,
αφιέρωμα στα 400 χρόνια από το θάνατό του
»

στον εκθεσιακό χώρο των Γ.Α.Κ., Δ. Φιλοσόφου & Γλυκήδων (κάστρο Ιωαννίνων).

Η  έκθεση διοργανώθηκε για να τιμηθεί η τετρακοσιοστή επέτειος του θανάτου του Μεγάλου και διεθνώς αναγνωρισμένου Έλληνα δημιουργού Δομήνικου Θεοτοκόπουλου – Ελ Γκρέκο, που με τα έργα του επηρέασε την παγκόσμια Τέχνη.

Οι συμμετέχοντες δημιουργοί, παρουσιάζουν έργα διαφορετικών τεχνοτροπιών και ρευμάτων, συνδυάζουν ετερόκλητα υλικά, δημιουργώντας έτσι ένα μαγευτικό ταξίδι στην τέχνη του Δομήνικου Θεοτοκόπουλου.

Ενδεικτικό του μεγάλου ενδιαφέροντος του κοινού για το έργο του διάσημου κρητικού ζωγράφου, αποτελεί η απόφαση για παράταση της έκθεσης μέχρι τις 29 Νοεμβρίου 2014. Αξίζει να σημειωθεί ότι την έκθεση έχουν επισκεφθεί αρκετά σχολεία τη Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης του νομού.

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εικαστικές αναφορές στο Δομήνικο Θεοτοκόπουλο – Ελ Γκρέκο, αφιέρωμα στα 400 χρόνια από το θάνατό του

Καλημέρα κόσμε!

Νοέ 201423