About moodle

Wordle: moodle

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο About moodle

Πολιτιστικό πρόγραμμα 2013-2014 “Περιδιαβαίνοντας το Λονδίνο”

London_Big_Ben_Phone_box

Στα πλαίσια των πολιτιστικών προγραμμάτων που πραγματοποιιούνται στο σχολείο μας, Γυμνάσιο Γαζίου, Ηράκλειο Κρήτης, κατά το σχολικό έυος 2013-2014, περιλαμβάνεται και αύτο με τον τίτλο “Περιδιαβαίνοντας το Λονδίνο” (Touring around London”). 18 μαθητές της Γ τάξης του σχολείου μας θα ασχοληθούν με τα αξιοθέατα της πρωτεύουσας της Αγγλίας με υπεύθυνη καθηγήτρια την Πηγιάκη Αριστέα (ΠΕ06). Θα γνωρίσουν την ιστορία και την κουλτούρα της γλώσσας που διδάσκονται, θα εμπλουτίσουν το λεξιλόγιό τους, θα εξοικειωθούν στην αναζήτηση και επεξεργασίας πληροφοριών και τέλος θα χρησιμοποιήσουν τις νέες τεχνολογίες για να παρουσιάσουν τα αποτελέσματα της έρευνας τους.

Δραστηριότητα: Παρακολουθήστε το video. Έπειτα, καταγράψτε τα αξιοθέατα που αναφέρονται και όσες πληροφορίες θεωρείτε αξιόλογες γι’ αυτά (π.χ. ιστορία του αξιοθέατου, διάσημα πρόσωπα που σχετίζονται μ’ αυτά, στοιχεία της αγγλικής κουλτούρας κ.α.)

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πολιτιστικό πρόγραμμα 2013-2014 “Περιδιαβαίνοντας το Λονδίνο”

Καλημέρα κόσμε!

Καλωσήρθατε στο Blogs.sch.gr. Αυτή είναι η πρώτη σας δημοσίευση. Αλλάξτε την ή διαγράψτε την και αρχίστε το “Ιστολογείν”!