Μαθαίνω τα γεωγραφικά διαμερίσματα!!!

Ασφάλεια στο διαδίκτυο

10

Στις 9-2-2022  πραγματοποιήθηκε διαδικτυακό σεμινάριο για γονείς με θέμα:Διαδίκτυο και παιδί-Ο ρόλος των γονέων.Το σεμινάριο διοργανώθηκε από το σχολείο μας σε συνεργασία με το ΚΕ.Π.Ε.Π.Ψ.Υ . Συμμετείχαν  εκπαιδευτικοί  και γονείς.Η ομιλήτρια ανέλυσε διεξοδικά θέματα που αφορούν στην ασφαλή χρήση του διαδικτύου,παρουσίασε σχετική βιβλιογραφία,ενημέρωσε για ιστοσελίδες με συμβουλές σε γονείς ,εκπαιδευτικούς και μαθητές.Στο τέλος της παρουσίασης απαντήθηκαν ερωτήματα.

ΕΠΙΔΑΠΕΔΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

ΣΧΟΛΙΚΗ ΔΡΑΣΗ

10

Την Παρασκευή 18-11-2022 ,στο πλαίσιο των εργαστηρίων δεξιοτήτων και του σχεδίου δράσης (σχέσεις μεταξύ των μαθητών –άξονας 3),πραγματοποιήθηκαν 5 εργαστήρια επικοινωνίας στο σχολείο μας από την επιστημονική ομάδα του ΚΕ.Π.Ε.Π.Ψ.Υ. Μεσσηνίας. Συγκεκριμένα στις Α,Β,Γ,Δ τάξεις μέσα από βιωματικές δράσεις οι μαθητές επεξεργάστηκαν την έννοια της παθητικής ,επιθετικής και της αποφασιστικής στάσης μέσα στην ομάδα-τάξη.Οι τάξεις Εκαι ΣΤ επεξεργάστηκαν την έννοια της ενσυναίσθησης και τη σημασία της μέσα στο πλαίσιο της ομάδας-τάξης.