Τι πρωινό τρώνε?

Η σημασία του πρωινού

Το πρωινό είναι σίγουρα ένα πολύ σημαντικό γεύμα της ημέρας και μάλιστα στη χρονική εκείνη στιγμή που οι αποθήκες ενέργειας του σώματος απαιτούν την επαναφόρτισή τους μετά από τις ώρες του βραδινού ύπνου και το σώμα απαιτεί πρόσληψη «καυσίμου» για να ξεκινήσει τις δραστηριότητες του.

Επιπλέον όφελος φαίνεται  να  έχει  για τα παιδιά σχολικής ηλικίας και τους εφήβους, καθώς έχει διαπιστωθεί από πολλές μελέτες, η θετική επίδρασή του σε δείκτες απόδοσης, που περιλαμβάνουν την ανάκληση μνήμης, την προσοχή και τη δημιουργικότητα. Τα παιδιά που καταναλώνουν πρωινό αποδίδουν καλύτερα στις εργασίες του σχολείου τους και έχουν καλύτερη επίδοση σε αθλητικές και άλλες σωματικές δραστηριότητες.

Πρέπει λοιπόν το πρωινό γεύμα να  προσφέρει στα  παιδιά κυρίως υδατάνθρακες για ενέργεια αλλά και πρωτεΐνη και λίπος, όσο γίνεται πιο καλής ποιότητας για τις συνολικές ανάγκες του οργανισμού. Επίσης πρέπει να περιέχει τόση ενέργεια σε θερμίδες και τέτοια σύσταση που να ανταποκρίνεται στο βάρος, το είδος και την ένταση της δραστηριότητας αλλά και τις ανάγκες της ηλικίας του κάθε μαθητή.

Η παράλειψή  του, τέλος, έχει συσχετιστεί με το αυξημένο σωματικό βάρος και τις διαταραχές ζαχάρου σε παιδιά σχολική ηλικίας.

Στα  πλαίσια  της  5ης  συνεδρίας  του  σεμιναρίου  ΤΠΕ  επιπέδου  Β1  πραγματοποίησα  έρευνα  με  τίτλο  «Τι  προτιμούν  για  πρωινό»  και  δείγμα  τους  μαθητές  της  Στ΄ τάξης  του  σχολείου  μου.

S5_ws_Araklisianou_Eleftheria

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τι πρωινό τρώνε?

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο «Η τσάντα στο σχολείο» για περισσότερο ελεύθερο χρόνο στους μαθητές του Δημοτικού

Καλημέρα κόσμε!