Το βαλς των χαμένων ονείρων

Από τα αγαπημένα μου κομμάτια του Χατζιδάκη…..

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Το βαλς των χαμένων ονείρων

“Το μικρό ανθρωπάκι”

Το «Μικρό Ανθρωπάκι» είναι μια μοναδική μουσικοχοροθεατρική παράσταση που είχα την τύχη να παρακολουθήσω χθες Σάββατο 28 Νοεμβρίου 2015 στις 20:30 στο Συνεδριακό Κέντρο του Πανεπιστημίου Πατρών.

Η παράσταση προσέγγισε την διαφορετικότητα με αξιοπρέπεια και σεβασμό αναδεικνύοντας τα χαρίσματα και την μοναδικότητα των ατόμων με νοητική υστέρηση.

Την παράσταση ανέβασαν οι σπουδαίοι ΜΑΧΗΤΕΣ της Πάτρας σε μια σύμπραξη με διάφορους τραγουδιστές, ηθοποιούς, αθλήτριες, χορευτές, μαθητές και συγκροτήματα της πόλης.

Οι ΜΑΧΗΤΕΣ είναι ένας σύλλογος από γονείς ατόμων με νοητική ανεπάρκεια που από το 1999 προσπαθεί να εξασφαλίσει τις αυτονόητες δομές εκπαίδευσης και διαβίωσης ατόμων με νοητική υστέρηση.

Οι μάχες που δίνουν πιάνουν τόπο! Από το 2004 έχουν συγκροτήσει ένα εργαστήριο προεπαγγελματικής κατάρτισης με άξονα την κατασκευή χειροτεχνημάτων και την εικαστική δημιουργία, και στόχο την προετοιμασία των νεαρών πια ενηλίκων για ισότιμη συμμετοχή στην αγορά. Επιπλέον βρίσκονται ένα βήμα πριν μπουν στο νέο τους κτήριο που θα αποτελέσει καταφύγιο για τους νέους με νοητική υστέρηση που επί τόσα χρόνια στερούνται μιας οργανωμένης δομής.

Παρακολουθώντας την παράσταση σκεφτόμουν πόσο αχάριστοι είμαστε οι άνθρωποι που δεν βλέπουμε τις ευλογίες που μας έχει χαρίσει ο Θεός όπως την υγεία, την συντροφικότητα, την οικογένεια και τις θεωρούμε δεδομένες. Ακόμα σκεφτόμουν πόσο υποψήφια άτομα με ειδικές ανάγκες είμαστε όλοι και το μόνο που μας χωρίζει από το να γίνουμε είναι μόνο μια στιγμή απροσεξίας, μια συγκυρία, μια κακιά ώρα. Τέλος προσπαθούσα να μπω στη θέση των γονιών των ειδικών παιδιών και να φανταστώ τις μάχες που δίνουν καθημερινά σε 24ωρη βάση….

Ως υποψήφια άτομα με ειδικές ανάγκες νομίζω πως πρέπει να στηρίζουμε τις προσπάθειες συλλόγων όπως οι ΜΑΧΗΤΕΣ. Παρακολουθώντας μάλιστα παραστάσεις όπως «Το μικρό ανθρωπάκι» μάλλον ωφελούμαστε εμείς…..

Αραχωβίτου Ελένη  – ΠΕ17.07 Ηλ/γος Εκπ/κός-υποψήφιο άτομο με ειδικές ανάγκες

afisa anthropaki