Τα κόκκινα παπούτσια

Τα παιδιά ζωγραφίζουν στον τοίχο…

Τα κόκκινα παπούτσια – Παιδικά παραμύθια

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τα κόκκινα παπούτσια

Εκδήλωση για την 3η Δεκεμβρίου, αφιερωμένη στα Α.Μ.Ε.Α.

Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα των Ατόμων με αναπηρία, την Δευτέρα 4 Δεκεμβρίου 2017 θα πραγματοποιηθούν στο σχολείο εκδηλώσεις – δράσεις για την ευαισθητοποίηση και ενημέρωση των μαθητών. Μετά την παρακολούθηση σχετικών βίντεο, ταινίας μικρού μήκους, παραμυθιού σε ψηφιακή μορφή και τραγουδιών με την παρουσίασή τους και στη νοηματική, οι μαθητές θα συμμετέχουν σε παιχνίδια για α.μ.ε.α. με σκοπό την κατανόηση των δυσκολιών αλλά και την συνειδητοποίηση των περιορισμών, την αποδοχή της διαφορετικότητας και  την ανάπτυξη δεξιοτήτων ενσυναίσθησης, ισότιμης συμμετοχής (χωρίς περιορισμούς) και συνεργασίας.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εκδήλωση για την 3η Δεκεμβρίου, αφιερωμένη στα Α.Μ.Ε.Α.

Καλημέρα κόσμε!