Εφαρμογές νέφους

Στο μοντέλο παροχής υπηρεσιών νέφους, όλες οι υπηρεσίες είναι διαθέσιμες μέσω διαδικτύου. Οι υπηρεσίες νέφους παρέχονται με τέτοιο τρόπο ώστε ο τελικός χρήστης δεν μπορεί να διακρίνει τεχνικές λεπτομέρειες. Η χρηστικότητα, η διαθεσιμότητα και η αποτελεσματικότητα των υπηρεσιών είναι το κύριο κριτήριο επιλογής τους.

Έχουμε δει τις υπηρεσίες νέφους του Πανελληνίου σχολικού δικτύου :

1. +γραφίς
  2. Διαμοιρασμός Αρχείων
  3. SURVEYMONKEY

Άσκηση Ερωτήσεις – Δραστηριότητες  (βιβλίο σελ114)

Η χρήση υπηρεσιών νέφους έχει σημαντικά πλεονεκτήματα. Μπορεί όμως να παρουσιαστούν μειονεκτήματα από διάφορες συνθήκες, όπως η έλλειψη σύνδεσης στο δίκτυο ή η διαρροή αρχείων με ευαίσθητες πληροφορίες. Εργαζόμενοι σε ομάδες καταρτίστε έναν πίνακα με πιθανά μειονεκτήματα που εκτιμάτε ότι προκύπτουν από τη χρήση υπηρεσιών νέφους και προτείνατε τρόπους αντιμετώπισης.

Η απάντηση θα δοθεί ως σχόλιο με όνομα τον  αριθμό υπολογιστή σας και το τμήμα σας πχ Α3_υπολογιστής_1  ή Α4_υπολογιστής_1

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εφαρμογές νέφους

test2