~ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΧΟΛΕΙΟ~

Ιστότοπος Blogs.sch.gr Αναστασία (Νατάσσα) Πέτρογλου

Μαθαίνω Μαθηματικά με επιτραπέζια, παζλ παίζοντας !

Φεβ 20233

Με μια ενδελεχή αναζήτηση στο διαδίκτυο μπορείς να ανακαλύψεις υπέροχες προτάσεις διδασκαλίας!

Βρήκα ορισμένα παιχνίδια σε μορφή επιτραπέζιου και πάζλ όπου βοηθούν τους μαθητές να αφομοιώσουν τη νέα γνώση. Πρόκειται για τις πρώτες γνώσεις και βήματα στον πολλαπλασιασμό, καθώς και εξάσκηση στην πρόσθεση και την αφαίρεση. Σας παραθέτω ορισμένες ωραίες ιδέες παρακάτω!

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μαθαίνω Μαθηματικά με επιτραπέζια, παζλ παίζοντας !

Σχέδιο μαθήματος (Etwinning seminar)

Φεβ 20233

ΜΑΘΗΜΑ: Ιστορία

ΤΑΞΗ: Γ’ δημοτικού

ΕΝΟΤΗΤΑ/ΕΣ: Οι θεοί του Ολύμπου

ΕΙΣΗΓΗΤΗΣ: Πέτρογλου Αναστασία

Παρακάτω δίνεται ένα σχέδιο μαθήματος για τη διδασκαλία της Ιστορίας και συγκεκριμένα της ενότητας “Οι θεοί του Ολύμπου”.

Λήψη αρχείου

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Σχέδιο μαθήματος (Etwinning seminar)

Διατροφικές συνήθειες του σχολείου μας!

Ιούν 20195

ΓΝΩΣΤΙΚΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ: ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ
ΤΑΞΗ: Στ’
ΕΝΌΤΗΤΑ 4: Συλλογή και επεξεργασία δεδομένων, Κεφ. 47, Το πήρες το μήνυμα; (Άλλοι τύποι Γραφημάτων)

Οι μαθητές της Στ’ τάξης μοίρασαν το παρακάτω ερωτηματολόγιο στους 100 μαθητές του σχολείου μας για να διερευνήσουν τι προτιμούν να τρώνε οι μαθητές. Οι απαντήσεις των μαθητών συγκεντρώθηκαν και μετρήθηκαν ανα κατηγορία και προέκυψε ο παρακάτω στατιστικός πίνακας.

Ποιο είναι το κατάλληλο γράφημα για να αναπαραστήσουμε τα αποτελέσματα της έρευνας για τις διατροφικές συνήθειες των μαθητών;

Το φύλλο εργασίας των μαθητών δίνεται εδώ.

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Διατροφικές συνήθειες του σχολείου μας!

Ας χαλαρώσουμε από την καθημερινότητα!

Μάι 201923

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ας χαλαρώσουμε από την καθημερινότητα!

Μάι 201923

Τι χρειαζόμαστε:

• 1κούπα των 250 γρ. μαργαρίνη (1*)
  • 5κούπες ζάχαρη (2*)
  • 2κρόκους
  • βανίλιαόση θέλετε
  • 2κούπες αλεύρι μαλακό
  • 2κουτ. γλυκού baking powder
  • 1κουτ. γλυκού αλάτι
  • 1/2κούπα κακάο (3*)
  • 3κούπες κομματάκια σοκολάτας (4*)

Στα γρήγορα

Φτιάχνει

Πως το κάνουμε:

1. Κατ’ αρχάς λιώνουμε σε πολύ πολύ χαμηλή φωτιά το βούτυρό μας. Δεν χρειάζεται να λιώσει τελείως για να το βγάλουμε από τη φωτιά, γιατί τότε θα έχει κάψει.
  2. Στο λιωμένο βούτυρο ρίχνουμε τη ζάχαρη. Ανακατεύουμε με κουτάλι καλά, ειδικά αν έχουμε χρησιμοποιήσει μαύρη ζάχαρη, που συνήθως έχει σβώλους μέσα.
  3. Προσθέτουμε τους κρόκους και τη βανίλια και ανακατεύουμε καλά με κουτάλι.
  4. Ανακατεύουμε το baking powder, το κακάο και το αλάτι στο αλεύρι και τα ρίχνουμε στο μίγμα μας. Ανακατεύουμε καλά με κουτάλι. Το μίγμα θα είναι τώρα πολύ σφιχτό.
  5. Προσθέτουμε τα κομματάκια σοκολάτας. Επειδή τώρα το κουτάλι δεν θα μας βοηθήσει, βάζουμε χέρι και ανακατεύουμε με στυλ ζυμώματος, ώστε τα κομματάκια να πάνε σε όλη τη ζύμη.
  6. Βάζουμε το μίγμα στο ψυγείο για τουλάχιστον μία ώρα.
  7. Δεκαπέντε λεπτά πριν το βγάλουμε για ψήσιμο, ανάβουμε τον φούρνο στους 190 C (αντιστάσεις πάνω-κάτω).
  9. Σχηματίζουμε με το χέρι μπάλες ζύμης στο μέγεθος καρυδιού (ή και μεγαλύτερες, αν θέλετε). Τοποθετούμε στο ταψί, αφήνοντας κάποιο κενό μεταξύ τους.
  11. Μόλις ολοκληρωθεί το ψήσιμο, βγάζουμε το ταψί και βάζουμε το δεύτερο, το οποίο σημειωτέον, περιμένει στο ψυγείο. Αν δεν έχουμε δεύτερο ταψί, αφήνουμε το πρώτο να κρυώσει πολύ καλά για να βάλουμε τη δεύτερη δόση ζύμης να ψηθεί.