Δια…δικτυωνόμαστε Ευρωπαϊκά

Η παρούσα εργασία με τίτλο «Δια..δικτυωνόμαστε ευρωπαϊκά» υλοποιήθηκε από τους μαθητές τη Α΄τάξης του Δημοτικού Σχολείου Ροϊτίκων Πάτρας σε συνεργασία με τους μαθητές της Στ΄τάξης στα πλαίσια του ευρωπαϊκού προγράμματος Teachers4Europe και είχε ως στόχο να  συνειδητοποιήσουν οι μαθητές την παγκόσμια εμβέλεια του Διαδικτύου, την χρησιμότητά του και γι’ αυτόν ακριβώς το λόγο και την προσοχή που θα πρέπει να δείχνουν απέναντι στις προκλήσεις του. Κι όλα αυτά μέσα από τη ματιά της Ευρώπης!!

Η ιδέα έγινε αποδεκτή από όλα τα  παιδιά! Μέσα από τη περιήγησή τους στις ιστοσελίδες της Ε.Ε θεωρώ ότι τους δόθηκε η δυνατότητα να γνωρίσουν τις δράσεις  της σχετικά με την προαγωγή της ασφαλούς περιήγησης σε αυτό, τη διάθεση πηγών για εκπαίδευση και ενημέρωση καθώς και την υιοθέτηση σωστών πρακτικών απέναντι στις προκλήσεις και τους κινδύνους που εγκυμονούν από τη μη συνετή χρήση του. Τους βοήθησε να γίνουν κοινωνοί των ευρωπαϊκών αξιών και των κατευθύνσεων της Ε.Ε, να αισθανθούν μέλη μίας Παν-Ευρωπαϊκής Κοινότητας που θα προωθεί και θα ενθαρρύνει πρωτοβουλίες σχετικές με την ένωση των κρατών, μέσω δράσεων που υιοθετεί για την ασφάλεια στο Διαδίκτυο.

Ταξιδεύοντας, με μέσα μεταφοράς τα βιβλία και το διαδίκτυο, μέσω ατομικών και ομαδικών βιωματικών δραστηριοτήτων αναζήτησαν, συνέλλεξαν πληροφορίες και ικανοποίησαν όχι μόνο τη γνωστική αλλά και τη συναισθηματική παράμετρο αυτού του εκπαιδευτικού ταξιδιού.  Τα αποτελέσματα κρίνονται θετικά αφού οι μικροί μου μαθητές γνώρισαν τη δομή και λειτουργία της Ε.Ε., καθώς και τους τομείς δραστηριοποίησής της. Έκαναν κτήμα τους τις αξίες και τις στρατηγικές κατευθύνσεις της ΕΕ για την ασφαλή περιήγηση. Συνειδητοποίησαν ότι το Διαδίκτυο αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι της ζωής εκατομμυρίων Ευρωπαίων αφού αποτελεί ένα χρήσιμο εργαλείο γνώσεων και πληροφόρησης, επικοινωνίας αλλά και  πηγή διασκέδασης και ψυχαγωγίας αρκεί να υιοθετούνται σωστές πρακτικές κατά τη χρήση του.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Δια…δικτυωνόμαστε Ευρωπαϊκά

Καλημέρα κόσμε!