Δημιουργία χριστουγεννιάτικης κάρτας cardpostal

Η αποστολή μιας κάρτας ευχών μπορεί να γίνει με τον παραδοσιακό τρόπο με τη χρήση χαρτονιού κόλλας κλπ. ή θα μπορούσε ενναλακτικά να γίνει με τη χρήση τεχνολογικών μέσων όπως προγράμματος ζωγραφικής και word σε ένα ηλεκτρονικό υπολογιστή. Διαλέξτε το δικό σας τρόπο που σας ευχαριστεί και σας κάνει να νιώθετε πιο δημιουργικοί. Όλοι μαζί θα παρουσιάσετε τις ιδέες σας σε ένα padlet. Αφήστε τη φαντασία σας και τη δημιουργικότητα σας να σας εμπνεύσουν. Γονείς και παιδιά συνεργαστείτε για ένα υπέροχο αποτέλεσμα!

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ – Κουίζ (wordwall.net)

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Δημιουργία χριστουγεννιάτικης κάρτας cardpostal

Τα κάλαντα από το στόμα των μικρών παιδιών

12kalanta 3xristougennaxorio

“Τα κάλαντα”

Τα Χριστούγεννα είναι μια από τις λαμπερότερες γιορτές των Χριστιανών σε όλη την Ελλάδα! Τα παιδιά την παραμονή των Χριστουγέννων πηγαίνουν στα σπίτια της γειτονιάς τους να τραγουδήσουν τα παραδοσιακά κάλαντα και οι νοικοκύρηδες μοιράζουν γλυκά και χρήματα, ώστε να ευχαριστήσουν τα μικρά παιδιά. Κάθε οικογένεια συγκεντρώνεται την ημέρα των Χριστουγέννων να γιορτάσει αυτό το χαρμόσυνο μήνυμα της γέννησης του Χριστού. Μικροί και μεγάλοι πηγαίνουν στην εκκλησία για να ακούσουν τα λόγια του θεού. Οι μικροί μαθητές του Νηπιαγωγείου θα συμμετέχουν με το δικό τους τρόπο σε αυτή την εορταστική ατμόσφαιρα των ημερών, καθώς θα τραγουδήσουν τα κάλαντα στο γηροκομείο της πόλης.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τα κάλαντα από το στόμα των μικρών παιδιών

Το πρώτο μου σχολείο

Όταν ένα μικρό παιδί ξεκινά το Νηπιαγωγείο προέρχεται από μια οικογένεια η οποία το αντιμετωπίζει ως μια μοναδική και ξεχωριστή προσωπικότητα. έτσι οφείλει να το αντιμετωπίσει και ο/η νηπιαγωγός. Οι δυσκολίες και οι προκλήσεις της ομάδας πολλές και δύσκολες για το νήπιο το οποίο σκέφτεται και λειτουργεί με εγωκεντρικό τρόπο. Εύχομαι όλοι οι γονείς και όλοι οι εκπαιδευτικοί να δείχνουν ιδιαίτερο σεβασμό στα συναισθήματα κάθε παιδιού ξεχωριστά!

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Το πρώτο μου σχολείο