cinέλθετε για Inception

=έναρξη

=προσρόφηση

=ονειροπαγίδα

Σε μια εποχή κατά την οποία η τεχνολογία επιτρέπει την εισβολή στο ανθρώπινο υποσυνείδητο, ένας επαγγελματίας “κλέφτης” ονείρων έρχεται αντιμέτωπος με την υπέρτατη πρόκληση. Την εμφύτευση μιας ιδέας, αποστολή που θα αποδειχτεί θανάσιμα επικίνδυνη.

MV5BMTM0MjUzNjkwMl5BMl5BanBnXkFtZTcwNjY0OTk1Mw@@._V1_SY1000_CR0,0,685,1000_AL_

Συμφωνείτε με τον Κρίστοφερ  Νόλαν ότι  ο κόσμος του υποσυνείδητου  είναι   συναρπαστικός;

Παρασκευή 2-12-2016  και ώρα: 19:00 μ.μ.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Ετικέτες: | Γράψτε σχόλιο

To μεγάλο μας τσίρκο

Τα παιδιά μας δεν ξέρουν μόνο να παίζουν θέατρο  αλλά και να βλέπουν!
Σπουδαίο κείμενο, μεγάλος ο Καμπανέλλης, αξεπέραστος ο Ξαρχάκος, ανεπανάληπτος ο Ξυλούρης. Και οι νέοι συντελεστές από το θέατρο Λαμπιόνι , τους σεβάστηκαν και τους τίμησαν όλους. Μας χάρισαν ένα σπουδαίο κομμάτι θεατρικής διδασκαλίας …Όμως αυτό που θέλαμε ήταν να έρθετε στην παράσταση μας και να μην φύγετε αδιάφοροι . Να βρείτε ψεγάδια να μας κρίνετε αλλά να μην φύγετε αδιάφοροι . Και αν σας κακοκαρδίσαμε ή αν σας κάναμε να γελάσετε με πράγματα που δεν έπρεπε είναι γιατί διαλέξαμε τον φαρδύ τον δρόμο . Εκεί που η ζωή είναι χύμα … Ο δράκος είναι εκεί και θα είναι και αύριο και μεθαύριο με το στόμα ανοιχτό . Ξερογλείφεται τον βλέπετε . Είδε πως σκότωσαν την παρέα του καραγκιόζη και περιμένει να τους φάει .Όμως δεν θα τους φάει κι ούτε τους σκότωσαν . Αν δεν με πιστεύετε βάλτε το αυτί στο χώμα και ακούστε ! Η Γή μας κτυπά με 80 σφυγμούς , ωραίους σαν από παλιό τύμπανο . Κάτι γίνεται ! Κάτι γίνεται !! Κάτι γίνεται!!

υπερρεαλισμός στην ποίηση

Αυτή τη φορά  με το Γ1 δεν οπτικοποιήσαμε αλλά κειμενοποιήσαμε το

destino

του ΝΤΑΛΙ-ΝΤΙΣΝΕΫ και η

ΟΜΑΔΑ  Γ΄

ΥΠΕΡΡΕΑΛΙΣΜΟΣ
ΝΤΑΛΙ-DISNEY
Destino=μοίρα πεπρωμένο

Πολλές φορές η ζωή, η μοίρα, το πεπρωμένο  παίζει διάφορα παιχνίδια και φέρνει καταστάσεις πολύ διαφορετικές από ότι τις περιμένει κανείς.  Αλλού θέλει να σε πάει το πλοίο των ονείρων σου και αλλού σε ‘’ξεβράζει΄’ το κύμα της ζωής. Αλλιώς φαίνονται τα μάτια του προσώπου και αλλιώς τελικά είναι τα μάτια της καρδιάς. Και τελικά αυτό που ίσως τελικά μετράει είναι το ταξίδι αυτό της αναζήτησης  της αληθινής αγάπης μέσα σε δύσβατα μονοπάτια και δρόμους. Μία κοπέλα, ένα αγόρι και ενας δρόμος. Θα προλάβουν να συναντηθούν ή θα χάσουν την μάχη με τον χρόνο και ότι τους ενώνει;;;

ΟΜΑΔΑ Ε΄

ΥΠΕΡΡΕΑΛΙΣΜΟΣ

1. ΝΤΑΛΙ – DISNEY (destino = μοιρα)

Είναι η φαντασία που ταξιδεύει

Είναι η τέχνη που σε πηγαίνει

Σε μέρη ανεξήγητα

Είναι η ανάγκη του ανθρώπου για αγάπη

Που δημιουργεί μεγάλα πάθη

Και βυθίζεται στου χρόνου την απάτη

Είναι η γυναικεία η μορφή

Που σε κάνει να πλανιέσαι

Γιατί τα μάτια καθρεφτίζουν την καρδιά…

ενώ η ΟΜΑΔΑ Β΄έγραψε :

Η ΜΟΙΡΑ ΠΙΑ ΘΑ ΚΑΘΟΡΙΣΕΙ
ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΟΝ ΞΑΝΑΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙ

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Πρόσκληση προς τους μαθητές μου.

Επιλέγοντας την παρακάτω υπερσύνδεση μπορείτε να μεταφερθείτε σε μια ιστοσελίδα με  ερωτήσεις αξιολόγησης της Οφρυδοπούλου Αθηνάς. Επιθυμητό θα ήταν να συμμετέχουν όσο το δυνατόν περισσότεροι μαθητές, ώστε να προκύψουν συμπεράσματα ωφέλιμα και για τους διδάσκοντες αλλά και για τους μαθητές. Φυσικά δεν είναι δυνατόν να αποκλειστούν οι ανειλικρινής απαντήσεις, απλά δεν θα προσφέρουν τίποτε, μάλλον σύγχυση θα προκαλέσουν.

Η συμπλήρωση του ερωτηματολογίου είναι ανώνυμη. Απαραίτητη προϋπόθεση για την συμπλήρωση του φύλλου αξιολόγησης είναι η παραλαβή μιας κάρτας με τον κατάλληλο κωδικό (ώστε να αποφευχθεί η συμπλήρωση του φύλλου αξιολόγησης από εξωσχολικούς).

Φύλλο αξιολόγησης της Οφρυδοπούλου Αθηνάς.

Καλημέρα κόσμε!

Καλωσήρθατε στο Blogs.sch.gr. Αυτή είναι η πρώτη σας δημοσίευση. Αλλάξτε την ή διαγράψτε την και αρχίστε το “Ιστολογείν”!