Χριστουγεννιάτικες εκδηλώσεις

Christmas Ornament

“Christmas Ornament” από Creativity+ Timothy K Hamilton διατίθεται με άδεια χρήσης CC by-nc-nd-2.0

Σήμερα,  το σχολείο μας αποχαιρέτησε την τελευταία σχολική μέρα του 2022!

Η τρίτη Γυμνασίου παρακολούθησε με χαρά και ευλάβεια  τη πρωινή λειτουργία στην Εκκλησία του Αγίου Κωνσταντίνου.

Τα μέλη της χορωδίας του σχολείου μας έψαλαν τα χριστουγεννιάτικα κάλαντα  στους συμμαθητές και τις συμμαθήτριές τους και τους φίλεψαν χριστουγεννιάτικα σοκολατάκια.

Στην είσοδο του σχολείου μας περίμενε μια υπέροχη έκπληξη από την περιβαλλοντική ομάδα του σχολείου.  Τα μέλη της περιβαλλοντικής ομάδας είχαν δημιουργήσει ένα μικρό περίπτερο με τα βότανα της Ελληνικής φύσης.  Κάθε μαθητής και εκπαιδευτικός διάλεγε το βότανο της προτίμησής του και τα μέλη της περιβαλλοντικής ομάδας ετοίμαζαν το ρόφημα. Δεν ήξερες τι να διαλέξεις !  Τσάι του βουνού , μελισσόχορτο,  μέντα,  δυόσμος, λουίζα,  μήλο- κανέλα, χαμομήλι,  πράσινο τσάι. Κάθε ρόφημα συνοδευόταν από θρεπτικό και γευστικό ελληνικό μέλι,  μπισκότα και σπιτικό κέικ.  Τα μέλη της περιβαλλοντικής ομάδας είχαν τοποθετήσει  δίπλα από τα περίπτερο γλαστράκια με βότανα διακοσμημένα με χριστουγεννιάτικα στολίδια και λαμπάκια. Ένας πίνακας με ανηρτημένα φυλλάδια σχετικά με τα βότανα της ελληνικής φύσης ενημέρωνε  μαθητές και καθηγητές για τη μοναδικότητα και την αξία των βοτάνων. Χριστουγεννιάτικες μελωδίες πλαισίωναν  την υπέροχη αυτή δράση.  Οι χριστουγεννιάτικες  εκδηλώσεις έκλεισαν με τραγούδια και χορό στο αμφιθέατρο  του σχολείου.

Ευχαριστώ θερμά τις συναδέλφους, κυρία Ζαχαριά και κυρία Αραπάκη,  που είχαν την υπέροχη αυτή ιδέα με τα βότανα και τα κεράσματα και την οργάνωσαν με τόση αγάπη, χαρά, μεράκι και ανιδιοτέλεια. Ένα μεγάλο ευχαριστώ, επίσης, στα μέλη της περιβαλλοντικής ομάδας για την αγάπη,  τη χαρά,  τη ζεστασιά και την αλληλεγγύη τους. Συγχαρητήρια και στα παιδιά που αγκάλιασαν την πρωτοβουλία αυτή με τόση χαρά, ευγένεια και σεβασμό. Τέλος,  ένα μεγάλο ευχαριστώ και στη Διευθύντρια του σχολείου για την οργάνωση και την επίβλεψη όλων αυτών των χριστουγεννιάτικων εκδηλώσεων που γέμισαν όλους μας χαρά, αγάπη και πολλά χαμόγελα!!!

Καλά Χριστούγεννα και Καλή Χρονιά σε όλους!

Κατηγορίες: ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ-ΕΟΡΤΑΣΜΟΙ | Ετικέτες: , , , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Χριστουγεννιάτικες εκδηλώσεις

Εκκλησιασμός για τα Χριστούγεννα!

Merry Christmas

“Merry Christmas” από Tom Gill. διατίθεται με άδεια χρήσης CC by-nc-nd-2.0

Σήμερα, η τρίτη τάξη του Γυμνασίου μας συμμετείχε στην πρωινή λειτουργία  της εκκλησίας του Αγίου Κωνσταντίνου με τους μαθητές να προσέρχονται με χαρά και ευλάβεια στην εκκλησία. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους μαθητές και τις μαθήτριες για την άψογη συμπεριφορά τους στο χώρο της εκκλησίας. Και ένα μεγάλο ευχαριστώ στην Εκκλησία και τους Ιερωμένους που μας υποδέχτηκαν και μας φιλοξένησαν με τόση αγάπη και χαρά. Στο τέλος της λειτουργίας ο ιερέας συζήτησε το νόημα των Χριστουγέννων με τα παιδιά που με χαρά απαντούσαν στις ερωτήσεις του και άκουγαν με προσοχή τα λόγια του  – όπως και όλοι οι υπόλοιποι. Με λόγια απλά και κατανοητά κατάφερε να θυμίσει σε όλους μας το αληθινό νόημα των Χριστουγέννων και  το “θαύμα” της Γέννησης του Χριστού που αποδεικνύει την αστείρευτη Αγάπη του Θεού για τα εμάς τους ανθρώπους. Και σε λίγο η εκκλησιά γέμισε από γλυκιές μελωδικές παιδικές φωνές, καθώς ο ιερέας ζήτησε από τα παιδιά να τραγουδήσουν τα Χριστουγεννιάτικα Κάλαντα και τα παιδιά ανταποκρίθηκαν με μεγάλη χαρά και ζέση. Μετά το μοίρασμα του αντίδωρου μας περίμενε και ένα μικρό δωράκι-έκπληξη από τους ιερείς,  ένα γλύκισμα για κάθε εκκλησιαζόμενο. “Το λιγότερο που θα μπορούσαμε να σας προσφέρουμε που ήρθατε σήμερα κοντά μας” είπε ο ιερέας  στα παιδιά και μας συγκίνησε όλους με την αγάπη, την καλοσύνη  και τη ζεστασιά σου.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στη Εκκλησία και τους Ιερείς της που μας δέχτηκαν τόσο φιλόξενα  και έδειξαν και με λόγια αλλά και με πράξεις  πως τα Χριστούγεννα είναι η Γιορτή της Αγάπης, της Χαράς, της Καλοσύνης, της Ανθρωπιάς και της Αλληλεγγύης.

Καλά, Ευλογημένα και Ευτυχισμένα Χριστούγεννα!

Κατηγορίες: ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ-ΕΟΡΤΑΣΜΟΙ | Ετικέτες: , , , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εκκλησιασμός για τα Χριστούγεννα!

Συλλογή τροφίμων

Ευχαριστώ πάρα πολύ τους μαθητές-τριες του σχολείου μας και τους γονείς τους που έδειξαν  την  αγάπη, την ενσυναίσθηση και την αλληλεγγύη τους συγκεντρώνοντας τρόφιμα για ευάλωτες ομάδες που ειδικά αυτές τις μέρες έχουν ανάγκη τη βοήθεια και την υποστήριξή μας. Ένα μεγάλο ευχαριστώ και στις εκπαιδευτικούς του σχολείου που είχαν την πρωτοβουλία για την υλοποίηση της δράσης, την οργάνωσαν με πολύ αγάπη και μεράκι και μετέφεραν τα τρόφιμα στην εκκλησία της Αγίας Τριάδας.

Κατηγορίες: ΔΡΑΣΕΙΣ | Ετικέτες: , , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Συλλογή τροφίμων

Make a wish!

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους μαθητές και στις μαθήτριες του σχολείου που αγκάλιασαν με τόση χαρά, ευαισθησία  και αγάπη την πρωτοβουλία της συναδέλφου Δήμητρας Αραπάκη και σε συνεργασία με τους γονείς τους και τους εκπαιδευτικούς μετέφεραν μηνύματα αγάπης και αισιοδοξίας συμμετέχοντας στο πρόγραμμα “Αστέρι της Ευχής” της Make a Wish – Κάνε Μια Ευχή Ελλάδας προκειμένου να εκπληρωθεί η ευχή ενός παιδιού που αντιμετωπίζει μια πολύ σοβαρή ασθένεια.

0De6J4f2mkV6drIp5hpY
Κατηγορίες: ΔΡΑΣΕΙΣ | Ετικέτες: , , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Make a wish!