Πρόγραμμα Πολιτιστικών Θεμάτων

“Ο Θεός έβαλε την υπογραφή του για τη λευτεριά της Ελλάδας και δεν την παίρνει πίσω”.                  Θεόδωρος Κολοκοτρώνης

Το 2021 συμπληρώνονται 200 χρόνια από την έναρξη του απελευθερωτικού αγώνα των Ελλήνων κατά των Τούρκων κατακτητών. Για να τιμήσουμε την επέτειο και εκείνους που αγωνίστηκαν χάνοντας τη ζωή τους για την ελευθερία της πατρίδας μας, κατά το σχολικό έτος 2020-21 αποφασίσαμε να υλοποιήσουμε πρόγραμμα πολιτιστικών θεμάτων με τίτλο: “Η εικονογράφηση του αγώνα εθνικής απελευθέρωσης του 1821 και το αποτύπωμά του στη λογοτεχνία”. Εξαιτίας των μέτρων αντιμετώπισης της επιδημικής κρίσης που οφείλεται στη νόσο COVID-19, η ομάδα υλοποίησης του προγράμματος αποτελείται μόνο από μαθήτριες και μαθητές ενός τμήματος του σχολείου και συγκεκριμένα του τμήματος Γ3. Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί είναι η Τριανταφυλλιά Κανάρη και ο Παναγιώτης Αναστασόπουλος.

Η ομάδα που υλοποίησε το πρόγραμμα.