φύλλο εργασίας με χρήση των υπολογιστικών φύλλων

Κάτω από: Επιμόρφωσης Β1 επιπέδου ΤΠΕ | ΑΝΝΑ ΣΤΕΦΟΥ
Πέμπτη, 8 Μαρτίου 2018 12:16 πμ |

«S5_ws_Stefou_Anna».

ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΜΕΛΟΥΣ

Κάτω από: Χωρίς κατηγορία | ΚΑΝΑΡΙΔΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ
Πέμπτη, 8 Δεκεμβρίου 2016 10:46 πμ |

Πολύ όμορφο και ιδιαίτερα χρήσιμο το ιστολόγιο που έχεις φτιάξει. Καναρίδου Αλεξάνδρα

ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ

Κάτω από: Χωρίς κατηγορία | ΦΩΤΕΙΝΟΥ ΔΕΣΠΟΙΝΑ
Τρίτη, 6 Δεκεμβρίου 2016 3:42 μμ |

Μόλις μπήκα στο blog  σου Άννα, πολύ ωραίες φωτογραφίες και πρέπει να πω ότι σε ό,τ αφορά στη Μήλο μου φέρνει στο νου υπέροχες -αν και όχι πολλές είναι η αλήθεια- αναμνήσεις.

Μπράβο λοιπόν καλή συνέχεια!

ΤΑ ΦΡΥΓΑΝΑ

Κάτω από: ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ,ΦΥΣΗ | ΑΝΝΑ ΣΤΕΦΟΥ
Παρασκευή, 25 Νοεμβρίου 2016 8:08 μμ |  Με ετικέτα |

Τα λέμε Φρύγανα γιατί στη διάρκεια του καλοκαιριού , προκειμένου να αντέξουν στην ξηρασία , ρίχνουν όλα τα φύλλα τους και φαίνονται ξερά . Με τις πρώτες όμως βροχές ξαναζωντανεύουν γεμίζουν φύλλα και λουλούδια .

Το αρχαίο θέατρο στη Μήλο

Κάτω από: ΙΣΤΟΡΙΑ,ΤΟΠΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ | ΑΝΝΑ ΣΤΕΦΟΥ
Παρασκευή, 25 Νοεμβρίου 2016 7:53 μμ |  Με ετικέτα |

85_big

Ένα αξιοθέατο του νησιού μου που πρέπει οπωσδήποτε να επισκεφτείτε , είναι  ρωμαϊκό θέατρο , κατασκευασμένο από μάρμαρο βρίσκεται στην περιοχή της Τρυπητής .

Μαθαίνουμε για την Ακρόπολη ( με ενσωματωμένο βίντεο και παρουσίαση)

Κάτω από: ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ,ΙΣΤΟΡΙΑ | ΑΝΝΑ ΣΤΕΦΟΥ
Τρίτη, 22 Νοεμβρίου 2016 6:47 μμ |  Με ετικέτα |

Στη μακραίωνη ιστορία της η Ακρόπολη πέρασε από πολλές αλλαγές , παρακολουθείστε το  βίντεο και την παρουσίαση για να μάθετε περισσότερα για την Ακρόπολη.

Γνωρίστε το σχολείο μου -Δημ. Σχ. Μήλου

Κάτω από: ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ,ΤΟΠΟΙ | ΑΝΝΑ ΣΤΕΦΟΥ
Τετάρτη, 16 Νοεμβρίου 2016 8:26 μμ |  Με ετικέτα |
Δημ.Σχ. Μήλου – νέο κτίριο

Γνωρίστε το σχολείο μου -Δημ. Σχ. Μήλου

Σχ. Μήλου - παλαιό κτίριο

Σχ. Μήλου – παλαιό κτίριο

Το αρχικό κτίριο κατακευάστηκε τη δεκαετία του ’60 και στέγαζε το 6/θ Δημ. Σχ.  Τριοβασάλων. Μετά τη συνένωση όλων των δημοτικών σχολείων των κοινοτήτων Τρυπητής,  Πλάκας και  Τριοβασάλων σε ένα σχολείο, με το όνομα Δημ. Σχ.  Πλάκας – Τριοβασάλων, στο κτίριο αυτό στεγάστηκε μέρος των  τάξεων του νέου σχολείου, ενώ οι υπόλοιπες φιλοξενήθηκαν  σε άλλον χώρο.

Δημ.Σχ. Μήλου - νέο κτίριο

Δημ.Σχ. Μήλου – νέο κτίριο

Το νεότερο κτίριο κατσκευάστηκε γύρω στο 2000 και έτσι όλοι οι μαθητές του Δημ. Σχ.  Πλάκας – Τριοβασάλων συγκεντρώθηκαν σε έναν ενιαίο χώρο. Λίγα χρόνια μετά το σχολείο μετονομάστηκε σε 10/θ Δημοτικό Σχολείο Μήλου.

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΗΛΟΥ

Δημιουργία άρθρου και βασική μορφοποίηση

Κάτω από: Χωρίς κατηγορία | ΑΝΝΑ ΣΤΕΦΟΥ
Τρίτη, 15 Νοεμβρίου 2016 9:56 μμ |

Τα ιστολόγια

Τα ιστολόγια αποτελούνται από δύο βασικές δομές:

• άρθρα
  • σελίδες.

Τα άρθρα είναι βασικό το βασικό συστατικό περιεχόμενο ενός ιστολογίου και πέρα από το κείμενο μπορούν να περιέχουν

1. εικόνες
  2. video
  3. συνδέσμους

ενώ μπορούν να χαρακτηριστούν με την βοήθεια κατηγοριών και ετικετών.

Κάθε νεοσύστατο ιστολόγιο

Κάθε νεοσύστατο ιστολόγιο έχει κοινό τρόπο προβολής, με τα άρθρα να εμφανίζονται στην Αρχική Σελίδα με τα πλέον πρόσφατα στην κορυφή της.

Σε αυτή τη δραστηριότητα θα δημιουργήσετε το πρώτο σας άρθρο και θα εφαρμόσετε βασική μορφοποίηση κειμένου. Στο παρακάτω βίντεο δείχνουμε τα βασικά της δημιουργίας και μορφοποίησης άρθρου. Μπορείτε επίσης να μελετήσετε και τις σελίδες βοήθειας της υπηρεσίας ιστολογίων του ΠΣΔ.