Δημιουργία – Έκφραση -Κουκλοθέατρο

Προσπαθώντας να γνωρίσουμε τα καταστήματα της γειτονιάς μας (στη θεματική ενότητα “Τα επαγγέλματα“) επισκεφθήκαμε το μανάβικο και μετά  φτιάξαμε αυτοσχέδιες  κούκλες – φρούτα και παίξαμε κουκλοθέατρο.

DSCN1034

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Δημιουργία – Έκφραση -Κουκλοθέατρο

Πρόγραμμα αγωγής υγείας-Διατροφή

Κατά τη διάρκεια του προγράμματος της υγιεινής διατροφής που πραγματοποιήσαμε φέτος στο σχολείο μας διαβάσαμε το παραμύθι “Ο Μάκης ο ενζυμάκης και η μάχη στο στομάχι”.  Συζητήσαμε για το ταξίδι  της τροφής μέσα στο ανθρώπινο σώμα και αποφασίσαμε  να το αποτυπώσουμε σε ένα   ομαδικό κολλάζ.

DSCN0976

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πρόγραμμα αγωγής υγείας-Διατροφή

Πασχαλινές κατασκευές

Κατά την ενασχόλησή μας με τη θεματική ενότητα “Πάσχα” στο σχολείο μας φτιάξαμε μαζί με τα παιδιά όμορφα καλαθάκια που τα γεμίσαμε με νόστιμες εκπλήξεις!

DSCN1182

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πασχαλινές κατασκευές